DarkMark RPG

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

J.K.L Unealta Satanei

In jos 
AutorMesaj
Harry Stiker
Anul II
Anul II

Data de inscriere : 07/11/2008
Numar mesaje : 107
Varsta : 24
Warning : 0%
Casa : Nesortat
Reputatie : 0
Galeoni : 75

MesajSubiect: J.K.L Unealta Satanei   Lun Noi 17, 2008 5:26 am

Sa vezi si sa nu crezi.Am citit intr-o carte de Efece paranormale si la un moment dat aparea acolo "Joanne Katheleen Rowling,unealta satanei"
Nu mi-a venit sa cred . Am citit despre ce este acolo si cica ea este unealta Satanei fiindca vorbeste in carti de vrajitori si de chestii deastea oricum am citit-o de multsi nu mai prea tin minte.Dar totusi dupa ce am terminat de citit am aruncat cartea Laughing chit ca nu era a mea.
Vreau si eu sa va intreb parerea voastra.. A mea este naspa fiindca este un film,iar autoarea face ce vrea in el . Cu toate astea Seria HP a castigat foarte multe premiii:))
In fine pot spune ca este o prostie ceea ce a fost scris acolo
Postati aici parerea voastra despre chestia asta......
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://cooo0oool-boy.hi5.com
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 01/01/2008
Numar mesaje : 3095
Varsta : 34
Casa : Adult
Stare Relatie : Intr-o relatie cu Kayla A. Summers
Reputatie : 817
Galeoni : 65
Animal : 'Sarsar' - Lup
Functii : Manager la Gringotts

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Lun Noi 17, 2008 5:50 am

Nu e nici o prostie ce a fost scris acolo. Totusi n-am chef de discutii pe tema asta... urasc tot ce tine de Satan si demonii lui Straight face

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.thugnature.info
Charlotte Ambrosine
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 17/10/2008
Numar mesaje : 615
Varsta : 23
Reputatie : 29

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Lun Noi 17, 2008 6:18 am

Idem Raizen .. eu si el am mai discutat asta o data. Daca te intereseaza subiectul mai bine citeste ce am scris acolo ...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Renee Black
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 28/12/2008
Numar mesaje : 26

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Vin Ian 02, 2009 10:11 am

Toate asta sunt aberatii spuse de oamenii care nu ii inteleg munca. Exista o presupunere cum ca J.K.Rowling ar face parte din curentul literar Inking, care are la baza chiar Crestinismul. Joanne este crestina, n-are nici o afinitate cu Satana sau alte cacaturi d`astea.

Sunt multe carti scrise de idioti care vorbesc despre satanism si magia neagra in cartiile Harry Potter, multe care le contrazic pe aceasta si multe care incearca sa faca pace intre cele doua tabere, insa este clar ca nu e vorba de asa ceva in Harry Potter.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.whensluts.wordpress.com
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Vin Ian 02, 2009 10:52 am

Renee Black a scris:
Toate asta sunt aberatii spuse de oamenii care nu ii inteleg munca. Exista o presupunere cum ca J.K.Rowling ar face parte din curentul literar Inking, care are la baza chiar Crestinismul. Joanne este crestina, n-are nici o afinitate cu Satana sau alte cacaturi d`astea.

Sunt multe carti scrise de idioti care vorbesc despre satanism si magia neagra in cartiile Harry Potter, multe care le contrazic pe aceasta si multe care incearca sa faca pace intre cele doua tabere, insa este clar ca nu e vorba de asa ceva in Harry Potter.

Oh nu, cel putin nu intetionat.

Sus In jos
Renee Black
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 28/12/2008
Numar mesaje : 26

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Vin Ian 02, 2009 11:05 am

Raizen Isildur a scris:
Renee Black a scris:

Oh nu, cel putin nu intetionat.

Nu cred ca poti sa scrii ceva intr-o carte neintentionat.Mai ales cand, vorba aia, e cartea ta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.whensluts.wordpress.com
Sharma Sanara
Anul IV
Anul IV

Data de inscriere : 15/01/2009
Numar mesaje : 400
Varsta : 32
Reputatie : 11

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Mar Feb 10, 2009 2:49 am

Eu o sustine pe Reene Black si la fel si opinia mea personala. Niste aberatii tampite scrise de niste tampiti care le plac sa critice in cel mai rau mod posibil munca cuiva. Care le place sa descurajeze cititul anumitor carti carora lor nu le plac. Am citit primele 2 volume din HP si sa stiti ca nu imi afecteaza cu absolut nimic viata persoanala,nici nu am visat cu satan sau altceva.

Singurul lucru care nu imi place la J.k. Rowkling e ca nu are imaginatia asa grozava, prea mare, cum spuneti toti. S-a imbogatit cam, pe nedrept. In sprijinul asta aduc argumentul ca in fiecare carte. ori de cate ori vine vorba de vajthat, J.K.Rowling se tot repeta doar pt a umple paginile acoperindu-si golul de imaginatie, reamintitn si tot reamintind regulamentul de Vajthat de cate ori vine vorba de el. Urat din partea ei.
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 22/07/2007
Numar mesaje : 5919
Casa : Astropufi
Reputatie : 374
Galeoni : 60

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Mar Feb 10, 2009 4:42 am

Sharma Sanara a scris:
Singurul lucru care nu imi place la J.k. Rowkling e ca nu are imaginatia asa grozava, prea mare, cum spuneti toti. S-a imbogatit cam, pe nedrept. In sprijinul asta aduc argumentul ca in fiecare carte. ori de cate ori vine vorba de vajthat, J.K.Rowling se tot repeta doar pt a umple paginile acoperindu-si golul de imaginatie, reamintitn si tot reamintind regulamentul de Vajthat de cate ori vine vorba de el. Urat din partea ei.

Ei, asta mi se pare o prostie Straight face
J.K. Rowling are imaginatie. De fapt, nu cred ca e parerea ta personala, Sanara.. adica mna:-? cate carti ai citit pana acum? Si ce naiba de "goluri de imaginatie" sa aiba? Nu se repeta deloc regulile in fiecare carte. Poate se face un mic rezumat, de vreo propozitie, sa zicem, in care reaminteste ce fac Inaintasii sau ceva de genu'. Daca asta inseamna ca are momente de lipsa de imaginatie si ca e "urat din partea ei", atunci nu'mi spuneti mie pe nume. Ce sa zic, sa se repete doar ca sa umple paginile.. asta e mai stupid chiar si decat afirmatia ca este "Unealta Satanei" [nu zau?]
Imaginatia a facut'o mai bogata chiar si decat regina Angliei. Si nu pe nedrept.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Charlotte Ambrosine
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 17/10/2008
Numar mesaje : 615
Reputatie : 29

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Mar Feb 10, 2009 4:56 am

Nici eu nu cred ca e atat de "neagra" chestia asta.
Pe mine nu m`a afectat in niciun fel tot ce a spus ea acolo.
Singurul lucru care mi`a displacut in cartile ei a fost scena din cimitir, in cartea "Harr Potter si Pocalul de Foc".
Acolo mi s`a parut putin exagerat
.
Sus In jos
Hercule Stone
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 31/10/2008
Numar mesaje : 60
Varsta : 37
Reputatie : 3

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Lun Feb 23, 2009 5:18 am

Ce a fost exagerat acolo,daca nu iti este cu suparare?A fost genial,a exprimat rautatea si curzimea lui Voldemort, cum il tortura pe Harry,si cum l-a omorat Sobo pe Diggory.Aceste scene au fost creeate pentru a arata curajul lui Harry in fata acestei cruzimi atunci cand se intoarce si il infrunta pe Voldy.Mie Harry Potter 4 mi s-a parut genial,cap-coada,am adorat fazele cu labirintul,partea in care Jarry si Cedric dovedesc cum poate sa ii uneasca un anumit fel de prietenie instinctiva,in ciuda marilor rivalitati.Devene ceva sublim,Hogwarts lua cupa Turnirului,iar gloria urma sa rasune,cand brusc, se trezesc in acel cimitir,iar totul se schimba in mod tragic, Cedric moare,lui Harry i se doreste aceeasi soarta,iar Voldemort revine.
Ca sa revin de la offtopic,vreau sa accentuez ca Rowling a facut doar o poveste,fara nici un mesaj,ca mai mari autori,fara obsesia unui mesaj clar,exact ca Tolkien.Harry Potter este cartea care a facut milioane de copii sa adore lectura unei carti bune,care nu doreste un mesaj anume,arata doar ce asemanatoare ar fi viata vrajitorilor,de a noastra.La fel de grea,daca nu chiar mai grea,iar in momente de maxima durere,cineva inzestrat cu curaj,bunatate si cu o daruire extrema,Harry,care nu a fost niciodata un mare vrajitor,ca Dumbledore sau Grindelwald reuseste unde acestia au ratat,si devine capabil sa il ucida,pe Voldemort,ceea ce chiar reuseste!
Acesta este subiectul cartii,nu'ce bine e sa fii vrajitor,hai il iubim pe Satan,hai sa ii facem pe plac!"
Sus In jos
Shayera Holl
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 24/03/2008
Numar mesaje : 2329
Varsta : 22
Stare Relatie : :|:|:| caut o domn'soara =)))))))))
Reputatie : 161
Galeoni : 423
Functii : Vanzatoare "Drogheria Magica"

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Lun Feb 23, 2009 5:54 am

OMG OMG
Voi stiti ca io am ramas muta cand am citit asa ceva.
Adica ce ati postat.
Io unamementan nu cred...
RAIZEN!!!
A...si HERCULE!!!...
Voi chiar ma bagati in boale Thinking
HEI!!!...Sanara...vrei sa te bat???
Cum adica faza cu Vajthat,umplea numai paginile...
Mie chiar imi plac fazele in care apar tot felul de lucruri despre Vajthat...
Care e faza?...vreti sa ziceti ca Vajthatul este doar de a umple foile...hmmm
Citat :
Urat din partea ei

Ha?...ff frumos din partea ei...ce ne-am face fara Vajthat?...ha?
Mie imi place
Si la faza...cu...Necuratul...imi urca parul in varful capului...
Stati un pic rofl
Sunt unele carti intitulate: Magie Neagra,Cronicile Vampirilor,Fantomele Castelului,chiar Septimus Heap,Urme in Timp,Tunele,sau ce ziceti de Vampiratii? rofl
in toate,sau aproape toate aceste carti apare magia neagra[sau ma rog...nu chiar in toate,dar sunt asemanatoare],sa nu vorbim de prima carte pe care am mentionat-o rofl
Sau sunt unele carti,chiar,care te sperie...
Numai Harry Potter e asa...si cei daca ar fi?...io zic ca toti exagereaza

Mnah...sa va aud...numai Harry Potter sa fie la inaintare?...protestez!!!

Vampires suck
Becca: cel palid,par mare si privire constipata
Blonda: e Edward Sullen...e superrrrb :X Dar se pare ca niciuna n-a fost la fel de buna pentru el :\ Nu m-a acceptat nici ca prietena pe Facebook
Edward in spate cu mega tubul de fixativ

Becca: multumesc Jacob,esti asa dragut...orice fata ar fi fericita sa te aiba
Jacob: :X
Becca: mai putin eu...esti ca un mic frate gay pentru mine

Becca: pielea iti este alba,hainele iti sunt la moda,si esti obsedat de sex...stiu ce esti
Edward: spune-o,cu voce tare...spune-o!
Becca: fratele lui Jonas
Edward: damn!...da,sunt :|....staiiii putin..nu,nu...eu sunt vampir,si stii ce mananca vampirii?
Becca: cereale de vampir? ;;)

B: uite...nu imi plac jocurile simple,asa ca pun cartile pe masa...eu chiar te plac
Ed: pot citi gandurile oricui...dar ale tale...si exact ceea ce gandesti
B: cred ca esti marfa...si nu trebuie sa fi destept
Ed: :X vrei sa vi cu mine la bal?;;)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://lordofthering.forumz.ro
Black Rose
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 01/12/2007
Numar mesaje : 822
Casa : Cercetasi
Reputatie : 3

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Mar Mar 24, 2009 5:30 am

Am citit si eu pe net niste comentarii facute de nu stiu ce preot la adresa autoarei. Nu numai ca ma calca pe nervi ca aducea tot felul de aiureli despre scriitoarea mea preferata la vremea aceea, dar ii mai si criticau cartile. Si citisem, nu mai stiu pe unde, cred ca tot in acelasi articol, ca o mama obisnuia sa citeasca din HP copiilor ei inainte de culcare. Nu vreti sa stiti ce comentarii total plagiate a adus preotul respectiv!

Mie mi se pare ca Harry Potter este fictiune si atat! Nicio treaba cu Satana si alte prostii!

Nu mi-au placut deloc finalurile de la cartile 4, 5 si 6. Urasc cand o carte se termina trist... Adica te chinui sa o citesti si traiesti la unison cu personajul pe tot parcursul delurarii ei pentru ca in final sa fii dezamagit?! WTF?! [la finalul cartii a 6a stiu ca dramatizam de-a binelea! Mi-au dat lacrimile cand a murit Dumbledore Straight face ]. Asta e un motiv suficient de bun pentru ca J.K.R. sa fie criticata, nu pentru ca sunt eu mai dezechilibrata emotional, ci pentru ca a exagerat! Pt o carte pentru "copii" unele finaluri au fost sub orice critica. Nici nu vreau sa ma gandesc ce simteam cand le citeam sau ce rau imi parea ca am citit cartea respectiva.

M-am cam lungit, sorry.
Sus In jos
Andra Preety
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 03/04/2009
Numar mesaje : 37
Varsta : 26

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Dum Apr 12, 2009 4:20 am

Eu am fost chiar curioasa sa aflu cat mai multe despre acest subiect,pentru ca prima oara am aflat de la profa de franc....mie tot ce e legat de satanizm..mi se par nijte aberatii....desi am ramas surprinsa,cand am aflat nu credeam..!!!! mi am dat seama ca e adevarat....aty observat s voi ca nu se pomeneste numele lui dumnezeu sau a altor sfiintii in shimb se pomeneste numele lui satan veldrom si toate denumirile sunt ale unor adeptii satanisti din trecut....pe deasupra am mai aflat si ca dumbledore in realitate e gay ...si multe altele....dar oricum mi a schimbat putin modul de a gandi ....imi place la nebunie cartea....Very Happy:D:
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://andra-sweety92.hi5.com
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Dum Apr 12, 2009 4:29 am

Daca e gay inseamna ca e ratat, dar nu si ca e satanist ...

Sus In jos
Andreea Rose
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 02/02/2008
Numar mesaje : 151
Varsta : 26
Reputatie : 9

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Joi Aug 05, 2010 8:09 am

Mie imi place ca l-a facut pe Dumbledore gay (automat si pe Grindewalt). Astfel a aratat ca gandeste liber, ceea ce mi se pare foarte ok. In legatura cu satanismul )) ha-ha-ha - imi vine sa rad.
Chiar de ar fi asa, nu mi-as schimba parerea fata de scriitoare si fata de creatiile sale. Eu cred ca zvonul asta e adus de niste persoane foarte religioase, care cand aud de vrajitori, se intuneca la fata.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://carpediem379.blogspot.com
Salathiel Donnerkrieg
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 06/08/2010
Numar mesaje : 27
Varsta : 29
Casa : Viperini
Reputatie : 4

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Sam Aug 07, 2010 2:45 am

Chiar faptul ca l-a facut gay e semn ca e ceva in neregula cu cartea. Oricat de frumos ar fi scrisa, modul in care evolueaza actiunea e ca o introducere intr-o lume a crimelor, rautatii si cruzimii.
Dumbledore e vazut ca un personaj pozitiv si faptul ca e gay e aratat ca o invitatie de a avea o minte deschisa. Asta in timp ce tot mai multi oameni de stiinta accepta faptul ca homosexualitatea este o boala.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://5yryu5.wordpress.com
Eleanor "Ellie" Skyshade
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 28/11/2010
Numar mesaje : 20

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Joi Dec 16, 2010 6:48 am

Salathiel Donnerkrieg a scris:
...tot mai multi oameni de stiinta accepta faptul ca homosexualitatea este o boala.
de fapt este chiar invers. cititi pe wikipedia mai multe.

in legatura cu continutul "satanist" al cartilor, totul este relativ. absolut orice cuvant sau concept din carti se poate interpreta in 'nspe mii de feluri; asta nu inseamna ca asta a si vrut j.k. rowling sa transmita. pana la urma fiecare percepe si interpreteaza cartile astea si continutul lor asa cum vrea.

iar introducerea intr-o lume plina de crime si rautati o vad ca un fel de maturizare a universului cartii odata cu harry.
Sus In jos
Alice Morris
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 17/03/2010
Numar mesaje : 4338
Varsta : 22
Casa : Astropufi
Reputatie : 675
Galeoni : 292
Animal : Bufnita alba - Abigail
Functii : Vanzatoare "La Trei Mături"; Profesoara "Aparare contra magiei negre"; Sef de Casa la Astropufi

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Joi Dec 16, 2010 7:45 am

Apoi, ca o compleatre a ce ai scris mai sus, Jo a declarat ca in cartea a 7-a, a omorat mai multe personaje importante, pe care cititorii nu ar fi vrut sa'i vada morti, tocmai pentru a face copii sa inteleaga ca viata nu e mereu roz, ca moartea e o parte a vietii care se intampla, ceva firesc, etc.

[font=georgia][b][i][color=#87ceeb]
[/color][/center][/i][/font][/b][center][b][font=magicmedieval][size=20][color=black]B[u]G[/u]S Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://twitter.com/georgasweet
Eleanor "Ellie" Skyshade
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 28/11/2010
Numar mesaje : 20

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Joi Dec 16, 2010 9:50 pm

Alice Morris a scris:
...moartea e o parte a vietii care se intampla, ceva firesc, etc.

exact. mie mereu mi s-a parut ca de la prima carte, care era doar o carte pentru copii, rowling a evoluat ajugand ca a 7-a sa fie un adevarat roman. pana la urma si interactiunea dintre personaje in cartea a 7-a este mai intensa, nu mai este totul in sfera "lasa, prietenia ne tine de cald, de foame si este indestructibila!". mi se pare ca plecarea lui ron si faptul ca harry se descarca pe hermione e mult mai realist decat daca ar fi fost doar super duper best friends. asa e si in realitate, relatiile dintre oameni au si suisuri, si coborasuri. desi mi-ar fi placut ca hermione sa-i raspunda mai mult.
Sus In jos
Robby Smith
Anul IV
Anul IV

Data de inscriere : 14/09/2010
Numar mesaje : 463
Varsta : 21
Warning : 50%
Reputatie : 54
Galeoni : 29
Animal : Yorkshire Terrier-Bobby

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Sam Ian 22, 2011 11:05 am

Sa fim seriosi , unealta Satanei ? Cam prea sus a gandit omul ala care a zis-o ... Da , poate ca cartea se refera la lucruri de acest gen , repet poate , dar a devenit o carte internationala , filmul de asemenea si mai cunoscut , dar totusi este treaba autoarei ce scrie nu a Bisericii .

Citat :
Am citit si eu pe net niste comentarii facute de nu stiu ce preot la adresa autoarei. Nu numai ca ma calca pe nervi ca aducea tot felul de aiureli despre scriitoarea mea preferata la vremea aceea, dar ii mai si criticau cartile. Si citisem, nu mai stiu pe unde, cred ca tot in acelasi articol, ca o mama obisnuia sa citeasca din HP copiilor ei inainte de culcare. Nu vreti sa stiti ce comentarii total plagiate a adus preotul respectiv!

Spre exemplu sunt prieten cu fiul preotului din zona unde locuiesc , si acesta mi-a aratat colectia de carti a tatalui sau , si am observat imediat colectia Harry Potter , Le avea pe toate inafara de Harry Potter si talismanele mortii . Deci va puteti da seama ca o lectura buna nu este neaparat "Satanica" .
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://italk.forumz.ro
Georgya Potter
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 05/12/2010
Numar mesaje : 214
Varsta : 20
Stare Relatie : Doar eu si cu mine...
Reputatie : 27
Galeoni : 50
Animal : Pisica Birmaneza-Monsoon,Bufnita Alba-Flypy
Functii : Maturator Hogwarts

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Mar Feb 22, 2011 8:57 am

Sa stiti ca nu intra in discutie ca HP sa aiba intelesuri ascunse, satanice! Nu cred ca cel care a facut cartea a si citit toata seria HP inaite de a scrie, nici filmul nu sunt sigura ca l-a vazut.
In primul rand mi-as dori ca macar 90% din cei care au citit cartea sa o si fi inteles, dar nu cred. Prezentarea iubirii care este mai puternica decat ori ce formade magie neagra, ori ce vraja este senzationala si denota ca aceeasta carte chiar ne invata ceva.
In al doilea rand HP cuprinde: iubire,prietenie, devotament.Ce are conotatii satanice din aceste lucruri? Ca mai exista si: tragedi, morti, dezamagiri este altceva.Acestea ne arata cum este adevarata viata: cateodata cruda, dar asta este. Plus ca aceste lucruri se mai gasesc si in cartile prezinta razboaie sau viata militara, dar pe acestea le apreciaza foarte multi oameni (printre ei si eu) si nu au existat astfel de inventi. Si nu este prima carte in care se gasesc vrajitori, bine inteles prezentati in alta forma, dar se gasesc!
Sus In jos
Belle Marie Snowdrop
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 19/02/2011
Numar mesaje : 819
Casa : Ochi-de-Soim
Stare Relatie : Singura.
Reputatie : 38
Galeoni : 44
Animal : Pisica Persana-Buky

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   Mar Feb 22, 2011 9:06 am

Exact. Lectura HP este una dintre cele mai bune.
HP rules Rock On

Pe langa asta, cam mult spus, "unealta satanei" , nu?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: J.K.L Unealta Satanei   

Sus In jos

J.K.L Unealta Satanei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Harry Potter :: Joanne Katheleen Rowling-
Mergi direct la:  

Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Blogratuit.ro