DarkMark RPG

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

1. Agrimonia Eupatorium

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 18/08/2009
Numar mesaje : 5232
Varsta : 24
Warning : 0%
Casa : Adult
Stare Relatie : Married to Matt River.
Reputatie : 1082
Galeoni : 900
Animal : Rottweiler - Warro
Functii : Vanzatoare Ollivander`s ; Profesor de "Ierbologie"

MesajSubiect: 1. Agrimonia Eupatorium   Mar Sept 21, 2010 8:21 am

Isabella merse încet pe coridorul Castelului Hogwarts către prima sa oră de Ierbologie la care urma să fie profesoară. Era o fire puțin timidă, serioasă dar și glumeață, însă tot ce spera era să realizeze o legătură elev - profesor cât mai.. prietenoasă și mai deschisă posibil. Nu vroia să fie severă. Nu, dacă nu era nevoie.
Apăsă pe clanța rece și intră în clasa cu elevii pe chipurile cărora se citea curiozitatea.

"- Bună ziua. Mă numesc Isabella Isildur și vă voi fi profesoară de Ierbologie începând din acest moment." făcu o scurtă pauză și zâmbi bine-voitoare. "Vreau să stabilesc de la început un lucru. Suntem aici să colaborăm împreună. Și să ne distrăm, bine-înțeles!"

După ce observă câteva zâmbele pe fețele elevilor se întoarse către tablă și spuse adresându-se tinerilor:
"- Vom începe cu o lecție ușoară, iar din moment ce este abia prima oră.. nu veți avea teme. Va fi o lecție la care voi aștepta răspunsuri și întrebări sau completări din partea voastră și veți primi puncte pentru casa voastră."

-- Lecția 1 --
- Agrimonia Eupatorium -

Descriere:
Agrimonia Eupatorium este o plantă ce crește în tufe înalte de 1.55 m. Frunzele sale sunt în formă perfect rotundă și sunt foarte subțiri, dar deloc fragile, rupându-se foarte greu. Tulpina este foarte subțire, dar imposibil de rupt indiferent prin ce mod.
Apare numai primăvara în intervalul 26. martie - 26. aprilie. În fiecare miez de noapte, apar câte zece boboci, care în numai o zi sunt flori în toată regula.
Pe timpul celorlaltor anotimpuri se usucă.
De la această plantă se folosesc atât florile, cât și frunzele și rădăcina. Tulpina nu poate fi folosită pentru că este imposibil de rupt.

Florile:
Sunt de un roșu sângeriu cu ramilicații subțiri și negre. Sunt foarte mari, cu petalele late și subțiri și extrem de fragile. Au un miros dulceag și uneori, acesta fiind inspirat prea mult poate ajunge fie ca un drog, fie poate ucide. Depinde de felul în care acționează asupra persoanei.

Frunzele:
Sunt foarte otrăvitoare. Cel mai des fiind folosite pentru amestecuri otrăvitoare. Au o culoare verde foarte inchis cu ramificații roșiatice și negre, așa ca tulpina.

Rădăcina:
Este foarte mică și subțire, iar ramificațiile ei sunt de mii de ori mai numeroase decât cele ale altor plante. Are o culoare perfect albă cu nuanțe de roșu.

Se prepară:
Din flori:
Sunt de ajuns două flori de Agrimonia Eupatorium pentru o ceașcă de ceai ce vindecă orice rană a oricărui organ interior și orice durere cum ar fi cea de cap, de stomac, etc. Are o culoare sângerie și un gust de vanilie.

Din frunze:
Sunt folosite numai la amestecurile otrăvitoare ce pot fi fatale.

Din rădăcină:
Se face un amestec dens de culoarea neagră care dacă este aplicat peste orice rană de pe suprafața corpului, o singură dată, o vindecă în doar câteva minute.

După ce toți terminară de luat notițele Isabella se așeză la catedră și își dădu o șuviță de păr brunet din ochi.
"- Dacă aveți întrebări, nu ezitați. Pentru cei care nu au, aș vrea să îmi răspundă la câteva. Puteți răspunde fie numai la una, fie la două, fie la toate trei. Accept și mai multe răspunsuri sau păreri, dacă acestea sunt diferite."

● De ce credeți că tulpina aceastei plante este indestructibilă ?
● Agrimonia Eupatorium este o plantă ce servește în totalitate la vindecarea rănilor ? Argumentați.
● Credeți că de-a lungul timpului s-au folosit des frunzele acesteia pentru poțiuni otrăvitoare ? Argumentați.

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://makeitfly.wordpress.com/
Jenny Spring
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 30/06/2008
Numar mesaje : 1092
Casa : Cercetasi
Stare Relatie : Singura...
Reputatie : 57
Galeoni : 93

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mar Sept 21, 2010 8:41 am

Am zambit vesela. Prima mea ora de Ierbiologie, care se dovedi a fi si foarte interesanta.
Am notat pe pergament intrebarile adresate de domnisoara profesoara. Nu erau grele, dar necesau ceva logica.
M-am gandit la raspunsuri si am ridicat mana, odata cu a catorva colegi.
Profesoara imi dadu permisiunea sa raspund:

1. Parerea mea ca tulpina acestei plante este indestructibila datorita soarelui. Celulele acestei plante capteaza energia solara care reface fiecare celula in parte si astfel se intaraseste sistemul de "aparare". De asta pe timpul primaverii, cand caldura este constanta, tulpina nu ofileste.
2. Nu, Agrimonia Eupatorium nu serveste in totalitate vindecarii ranilor deoarece frunzele sale sunt otravitoare si pot duce chiar la moarte. De asemenea inspirarea parfumului florilor acestei plante este daunator organismului (substantele toxice care se formeaza in prezenta aerului pot genera chiar moartea)
3. Nu, nu cred ca s-au folosit des, pentru ca de cele mai multe ori, nu a fost nevoie de otravirea unei persoane in sine, decat in cazurile de judecata, cand pedeapsa este moartea prin otravire.

Am zambit scurt, si am asteptat nerabdatoare raspunsul profesoarei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mar Sept 21, 2010 9:17 pm

Profesoara zâmbi mulțumită.
"- Niște răspunsuri excelente, domnișoară Rawkuro. Mai ales primul, despre tuplpină. Nu mă așteptam deloc, sincer. Primești 20 de puncte pentru Casa cercetașilor. Felicitări! Aș vrea și alte răspunsuri, dacă se poate."

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]

Ultima editare efectuata de catre Isabella Isildur in Sam Sept 25, 2010 7:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Sophie A. Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 12/11/2008
Numar mesaje : 1161
Stare Relatie : nu's luata :))
Reputatie : 139
Galeoni : 36
Functii : Profesoara "Istoria Magiei"; Vanzatoare la "Capul de Mistret"

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mar Sept 21, 2010 9:56 pm

Datorita faptului ca este o planta magic-puternica, adica are foarte multa energie magica care 'asteapta' sa fie folosita la ceva. In acest caz, poate proteja planta. Este posibil insa ca o magie puternica sa o poata distruge.

● Agrimonia Eupatorium este o plantă ce servește în totalitate la vindecarea rănilor ? Argumentați.
Nu, deoarece daca o parte a plantei este otravitoare, aceasta poate servi si la otravire; frunzele ei sunt otravitoare.

● Credeți că de-a lungul timpului s-au folosit des frunzele acesteia pentru poțiuni otrăvitoare ? Argumentați.
Nu, fiindca multe potiuni otravitoare sunt folosite pentru tortura. Daca nu sunt folosite corect in cantitatea recomandata la precizie de microgram, potiunea poate omori in loc sa tortureze.

[i]What do you got if you ain't got love
Whatever you got, just ain't enough[/i]3

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rdiana13.wordpress.com/
Veronique Astrid Lee
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 23/05/2010
Numar mesaje : 1269
Warning : 10%
Casa : Viperini
Stare Relatie : Waiting for the right one
Reputatie : 811
Galeoni : 86
Animal : Caine Pug - Ginger; Sarpe - War
Functii : Ingrijitor pentru bufnitele scolii

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mier Sept 22, 2010 4:52 am

"● De ce credeți că tulpina aceastei plante este indestructibilă ?
Frunzele sunt foarte otravitoare, florile au efectul unui dorg, iar radacina are mii de ramificatii. Dupa parerea mea, puterea maxima a plantei este concentrata in tulpina, fancand-o indestructibila.
In mare parte este folosita in medicina magica deoarece florile si radacina ajuta la vindecarea ranilor si atenuarea durerilor. Florile pot fi folosite in medicina vrajitoreasca ca un anestezic, dupa cum incuiatii folosesc morfina.
Frunzele sunt daunatoare, din ele putand sa se prepare potiuni fatale, lucru ce ne face sa ne gandim la magia neagra.
Sunt de parere ca afirmatia este corecta deoarece adeptii magiei negre trebuie sa fi descoperit puterea acestei plante si s-o fi folosit de mult in scopuri mai putin pacifiste." spuse Ronnie sigura pe ea, asteptand verdictul profesoarei.

Vezi profilul utilizatorului http://z15.invisionfree.com/WelcomeToTheJungle/index.php?act=idx
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mier Sept 22, 2010 5:58 am

Isabella le ascultă în liniște pe Sophie și Ronnie. Zâmbi pentru a mia oara în acea zi mulțumită de de cât de repede învășau elevii și mai ales, de atenția lor.

"- Din nou.. Doar răspunsuri excelente! Încă 20 de puncte pentru Casa Cercetașilor și bine-înțeles, 20 pentru Casa Viperinilor. Mai aștept întrebări, completări sau alte răsăunsuri. Cei care totuși doresc ceva de un nivel mai mare, să îmi spună acum ca să vă prezint alte întrebări."

[/center]

Ultima editare efectuata de catre Isabella Isildur in Sam Sept 25, 2010 7:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 01/09/2009
Numar mesaje : 5594
Varsta : 22
Stare Relatie : Casatorita cu Bells. [Accept relatii extraconjugale:)]
Reputatie : 1201
Galeoni : 100
Animal : Pisica birmaneza - Nightshade
Functii : Ajutător pentru bibliotecă

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mier Sept 22, 2010 7:08 am

~ De ce credeți că tulpina aceastei plante este indestructibilă ?
Tulipina e punctul central-magic al acestei plante.Inainte de maturitate,otrava circula de la frunze spre tulpina (si invers,pana la maturizarea plantei.),conferind un fel de rigiditate plantei.Probabil ca de aceea tulpina este indestructibila.

~Agrimonia Eupatorium este o plantă ce servește în totalitate la
vindecarea rănilor ? Argumentați.
Nu.Florile de Agrimonia Eupatorium sunt folosite in ceai pentru vindecare.Mai sunt utile si pentru Medicina Vrajitoreasca,insa amestecurile de acest fel sunt destul de rare,recomandate numai pentru anumite persoane. (Mai ales ca mirosul amestecurilor afecteaza fiecare persoana in modul ei.Cine stie,in loc sa te trezesti vindecat,s-ar putea sa nu te mai trezesti deloc.)
Daca florile ar fi inhalate in mod direct,ar aparea anumite efecte secundare nedorite.

~Credeți că de-a lungul timpului s-au folosit des frunzele acesteia pentru poțiuni otrăvitoare ? Argumentați.
Nu prea cred.In cantitati mari,otrava frunzelor provoaca o moarte rapida,aproape instantanee.Daca bei otrava regulat,obtii acelasi efect.Nu cred ca vrajitorii mai sadici ar fi folosit otrava pentru tortura.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blacklov3emo.wordpress.com/
Mylene Lycoris OddCat
Anul II
Anul II

Data de inscriere : 27/06/2010
Numar mesaje : 111
Varsta : 21
Reputatie : 36
Galeoni : 75

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mier Sept 22, 2010 7:16 am

Mylene blestemă în șoaptă atunci când observă, pe orarul său jerpelit, Ierbologia, oră care - bănuia ea - începuse de câteva minute; și ridică mai sus ghiozdanul pe spate și începu să alerge pe hol, din neatenție împiedicându-se. Ateriză, din fericire, în fața ușii clasei unde se ținea ora de curs și se ridică aproape imediat, apucând clanța și smucind-o înapoi, în timp ce un scârțâit sinistru își invocă ecourile în clasă și în hol. Își dădu o șuviță de păr din ochi și își îndreptă postura, ținând o mână pe închizătoarea ghiozdanului său, ce dădea să se rupă în orice secundă, din cauza cărților ce le purta întotdeauna cu ea, în special literatură Încuiată. Cu mâinile brusc devenite lipicioase din cauza emoției, Mylene își drese vocea și murmură cât de clar putea:
    "Îmi cer scuze pentru întârzierea mea neintenționată - am fost anunțată prea târziu că ora de Ierbologie era în orarul meu astăzi, domnișoara profesoară."
    Nu știa dacă profesoara îi făcuse vreun semn să se așeze, însă își alese un loc în mijlocul clasei și își lăsă ghiozdanul să se rezeme de piciorul băncii, în timp ce-și lua locul pe scaun, privind lecția ce se prelungea pe cuprinsul a două table. Oftă și scoase o bucată rulată de pergament, deschizând-o în cateva secunde și forțând-o să se îndrepte, pe masă, în timp ce așeza, lângă materialul pe care avea să scrie, o călimară și o pană neagră. Dându-și părul din ochi, lăsând la vedere cicatricea pe care o avea, înmuie capătul instrumentului de scris în cerneală și îl atârnă deasupra foii. O picătură căzu, cu un zgomot imperceptibil urechii umane, pe pergament, rămânând atașat de atomii acestuia; Mylene se încruntă și îl întoarse pe cealaltă parte, privind când spre tablă, când spre foaie.
    'Arigrim Eparmtoiu', scrise ea, și se opri. Mormăind, furioasă, trase ghiozdanul către ea cu ajutorul piciorului și scoase o altă pană din acesta, una aproape ruptă, în timp ce pana neagră zăcea, uitată, pe podeaua de lemn. Cu degetele încleștate strâns, începu să traseze liniile literelor și al cuvintelor, 'Agrimonia Eupatorium'. Mulțumită, trase o linie peste primele cuvinte, apoi o a doua, creeând un dreptunghi negru, ciudat. Își ridică din nou ochii către tablă și citi rapid cele câteva paragrafe, murmurând ca pentru ea însăși... O întrebare îi trecu prin minte și își ridică mâna cât putea de sus, începându-și întrebarea într-un mod banal:
    "Domnișoara profesoară, dacă putem prepara poțiuni Vindecătoare din florile acestei plante ce pare letală, cel puțin din punctul meu de vedere," aici fata se opri, formulând restul de întrebare în viteză, "atunci acea poțiune Vindecătoare, luată în exces, poate să-i inducă persoanei respective o comă, sau chiar moartea? Și dacă am dreptate, atunci, dacă se folosesc, de exemplu, șapte flori, ce se poate întâmpla, mai exact? "
    Își lăsă mâna înapoi pe bancă, parcurgând din nou rândurile de pe tablă cu ochii întredeschiși; aștepta un răspuns la întrebare, oricât de întârziat ar fi fost acesta.
    Se rezemă de spătarul scaunul și se uită pe fereastră, încercând să-și imagineze cum ar fi arătat o Agrimonia Eupatorium.
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Mier Sept 22, 2010 7:27 am

Profesoara surâse mulțumită și răspunse:
"- Perfect. Îmi place că ai introdus și puțin umor. Încă 20 de puncte pentru Casa Cercetașilor! Felicitări! Domnișoară Mylene, nu este nicio problemă pentru întârziere. Bine ai venit!" făcu o scurtă pauză și se gândi la întrebarea pe care eleva i-o adresase. Își drese glasul și spuse încă gândindu-se:

"- În primul rând îmi place să văd că ești atentă și interesată. Ca să îți răspund la întrebare.. Trebuie luată în calcul și dimensiunea unei flori atunci când amestecul este preparat. Dimensiune care este destul de mare, față de o floare normală. Floarea fiind mai mare, și substanța, concentrarea va fi mai mare, evident. Cel mai indicat este să nu se depășească această cantitate de două flori folosite. Dacă totuși se depășește, persoana respectivă poate fie să intre în comă, fie amestecul îi poate fi fatal. Dar, asta depinde și de câte flori sunt puse în plus. Pentru că dacă pui numai una.. nu este mare lucru. Dar deja când urcă de la trei în sus, este o problemă, concentrarea ei fiind mult prea ridicată."

Ea zâmbi și în timp ce aștepta răspunsul Cercetașei, zise pentru restul clasei:

"- Aștept în continuare alte răspunsuri, sau, cum am spus, daca este cineva, fie că a răspuns deja, fie că nu, și alte întrebări cu nivel mai ridicat de dificultate.. trebuie doar să îmi spună."

OFF: Îmi place semnătura ta, Dess. rofl
Welcome, Mylene.
Hug

[/center]

Ultima editare efectuata de catre Isabella Isildur in Sam Sept 25, 2010 7:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Ashlyn Meester
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 11/08/2010
Numar mesaje : 1659
Varsta : 25
Stare Relatie : Vaduva :)) !
Reputatie : 325
Galeoni : 109
Animal : Shantee- Pisica ''Albastru de Rusia''
Functii : Vanzatoare la "Zonko"; Profesoara "Studiul Incuiatilor"

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Joi Sept 23, 2010 12:47 am

''Agrimoania Eupatorium ?'',am soptit concentrata, trasand linii curbe pe pergament, cu pana in mana.
O priveam pe profesoara care zambea, asteptand sa oferim cat mai multe raspunsuri.
Am oftat, apoi am incercat sa ma concentrez, ca sa-mi vina minte la loc. Numai la Ierburile Magice nu-mi statea gandul acum.
Am inmuiat pana in cerneala, apoi am inceput sa scriu prima propozitie.''Off, sunt asa varza.'',am suspinat.

-- De ce credeți că tulpina aceastei plante este indestructibilă ?
Consider ca aceasta planta, numaita Agrimonia Eupatorium este indestructibila, pentru ca in tulpina se afla locul magic, care nu poate fii distrus cu nicio vraja, de aceea se si numeste ''planta magica''. Consider ca punctul magic al aceste flori este tulpina, si probabil ascunde niste secrete care nu trebuie sa ne fie noua dezvaluite, de aceea este indestructibila.

--Agrimonia Eupatorium este o plantă ce servește în totalitate la
vindecarea rănilor ?
Consider ca daca aceasta planta este folosita cu simtul raspunderii, adica putin cate putin, poate servii in totalitate la vindecarea bolnavului, insa daca este folosita in doze mari, dupa cum ati spus si dumneavoastra, poate fii fatala.

--Credeți că de-a lungul timpului s-au folosit des frunzele acesteia pentru poțiuni otrăvitoare ?
Da. Consider ca din momentul in care au fost descoperite aceste plante, au fost folosite in scopuri sadice, sau de tortura. Cred ca aceasta planta le-a fost utila multor vrajitori rai. Cred de asemenea ca daca in potiunile facute se pune un pic, foarte putin din aceasta planta, poate efectul nu este chiar 100% fatal.

Am terminat de scris, apoi am privit-o pe profesoara, asteptand sa-mi corecteze prostiile pe care le-am scris.

[b][size=9] ~Cercetasii sunt cei mai tari ~[/color][/font] [/size][/center][/b]
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 31/01/2010
Numar mesaje : 8827
Varsta : 23
Stare Relatie : In a relationship with Edward Rochester
Reputatie : 1860
Galeoni : 32
Animal : Bufnita alba - Eowyn;
Functii : Ajutător în aripa spitalului; Sef de Casa la Cercetasi; Job Manager

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Joi Sept 23, 2010 6:58 am

Prima ora de Ierbologie din acel an. Bell isi nota entuziasmata ce scria pe tabla, dupa care incepu sa se gandeasca la raspunsurile pentru intrebari. Pareau destul de usoare, dar mai reciti o data lectia, ca sa fie sigura.
Scrise pe o noua foaie de pergament intrebarile si raspunsurile:

Parerea mea este ca fibrele din componenta peretelui fac structura tulpinii foarte puternica, aceasta fiind imposibil de rupt. De asemenea, s'ar putea ca tulpina sa fie si centrul magic al plantei respective, acesta fiind un argument in plus.

Nu serveste in totalitate la vindecarea ranilor. Sunt folosite in Vindecare doar anumite parti din planta. De exemplu, din flori se prepara o infuzie care ajuta la disparitia durerii organelor interne; de asemenea este un remediu bun si pentru durerile acute de cap, stomac..

Probabil ca frunzele au fost folosite in principal la orele de "Potiuni" din scoala. Dar nu se poate preciza daca aceste potiuni au fost consumate de oameni. Parerea mea este ca Devoratorii Mortii s'au folosit de aceste elixiruri, pentru a'si tortura victimele, sau prizonierii.

Cercetasa privi raspunsurile, dupa care se ridica si ii inmana pergamentul doameni profesoare.
"-As avea si o intrebare, doamna profesoara" spuse fata, iar doamna Isildur ii facu semn sa vorbeasca. "Ce se intampla daca se face o infuzie din toate partile acestei plante?"

[color=#D1D1E0][font=pristina][size=18]I loved him against reason..against promise..against peace..against hope..against happiness.
Against all discouragement that could be.. (Charles Dickens) [/font][/size][/color]
[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/Lexie95
Luna Slytherin
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 24/06/2010
Numar mesaje : 1047
Casa : Astropufi
Stare Relatie : Single
Reputatie : 67
Galeoni : 70

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Joi Sept 23, 2010 7:03 am

De la inceputul orei Luna se afla in clasa , insa pana atunci nu spusese nimic , ci incercase sa isi dea seama care e faza cu planta nou descoperita .
Apoi , dupa ce reusi , scrise .
De ce credeti ca tulpina acestei plante este indestructibila ?
Pentru ca in ea se concentreaza cea mai mare parte din sistemul de aparare al acelei plante .
Agrimonia Eupatorium este o planta care serveste in totalitate la vindecarea ranilor ?
Daca este folosita cum trebuie poate servi la vindecarea ranilor in totalitate insa poate fi folosita si in alte scopuri .
Credeti ca de-a lungul timpului s-au folosit des frunzele acesteia pentru potiuni otravitoare ?
Poate , dar aceasa planta probabil ca a fost folosita mai mult in scopuri vindecatoare .
Reciti inca o data raspunsurile , de care nu era prea multumita . Dar i le zise profesoarei .
Sus In jos
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 30/08/2010
Numar mesaje : 690
Varsta : 22
Stare Relatie : mdea. broken :(
Reputatie : 278
Galeoni : 123
Animal : puma - Caroline
Functii : Profesoara "Aritmantie"; Vanzatoare la "Weasley Bing-Bong"

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Joi Sept 23, 2010 7:23 am

"Agrimonia Eupatroium", m-am gandit eu. "Hmmm, este o planta magica... Deci in mod firesc este cu totul neobisnuita. Raspunsurile la intrebari sunt mixte."
Am privit din nou cerintele.
"1.De ce credeți că tulpina aceastei plante este indestructibilă ?
2. Agrimonia Eupatorium este o plantă ce servește în totalitate la vindecarea rănilor ? Argumentați.
3. Credeți că de-a lungul timpului s-au folosit des frunzele acesteia pentru poțiuni otrăvitoare ? Argumentați."
Aveam o multime de idei in cap, care mai de care mai complexe. Pana la urma m-am decis sa incep, caci altfel se termina ora si avea sa-mi ia lucrarea necompletata:
1. Tulpina acestei plante este indestructibila deoarece...
"Deoarece... Paiii... Orice planta magica trebuie sa aiba ceva dur indestructibil..."
[...] toata energia plantei se focuseaza pe centru, adica pe tulpina sa. Agrimonia Eupatorium incearca in felul ei sa nu se lase rupta.
2. Agrimonia Eupatorium...
"Paiii... Din moment ce frunzele si florile sunt otravitoare in stare naturala, nu cred ca ar putea vindeca chiar toate ranile..."
[...]nu poate vindeca toate ranile. Nimic nu poate face asta, caci unele rani mai constau si in rani sufletesti...
Nu eram sigura de raspunsul acesta, dar am zis ca merge.
3. Frunzele acestei plante...
"Paiii... depinde... cine stie... poate vrajitorii ce foloseau Magia Neagra utilizau si aceste frunze..."
[...]erau utilizate des de-a lungul timpului, dar numai de catre vrajitorii ce practicau Magie Neagra.
"Gata... Pai, cam asta ar fi..."
Am ridicat mana cam nesigura pe mine, in timp ce profesoara imi striga numele sa raspund.[/i]

[color=violet][size=18]~ Hayley Megan Andrews ~[/size]
“I'd rather be hated for hated for who I am, than loved for who I am not.” :X[/color][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.harrypotters-world.blogspot.com
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Joi Sept 23, 2010 7:32 am

Ashlyn Meester a scris:
--Agrimonia Eupatorium este o plantă ce servește în totalitate la
vindecarea rănilor ?
Consider ca daca aceasta planta este folosita cu simtul raspunderii, adica putin cate putin, poate servii in totalitate la vindecarea bolnavului, insa daca este folosita in doze mari, dupa cum ati spus si dumneavoastra, poate fii fatala.

Profesoara corectă tăind cu o linie ceea ce îi se părea parțial greșit. Își ridică privirea către elevă și zâmbi încurajator.

"- Domnișoară Meester. Primul răsăuns și ultimul au fost foarte bune și țin să apreciez asta. Dar am găsit o.. greșeală.. parțială la al doilea. Ai spus că această plantă poate servi în totalitate vindecării. Și ai dat condițiile acolo. Dar, dacă e să o luăm că te-ai gândit numai la florile și rădăcina sa, atunci da, consumate într-o anumită măsură, servesc numai vindecării, și este corect. Dar planta mai are și frunzele care sunt extrem de otrăvitoare. Și dacă e să o luăm că te-ar referit la întreagă plantă.. nu este corect. Era un fel de întrebare capcană, ca să văd cât de atenți ați fost la descrierile părților plantei. Dar este în regulă, nicio traumă. Vei primi 15 de puncte pentru Cercetaților, pentru că nu este o greșeală atât de mare. Felicitări oricum și.. stai liniștită!"

Zâmbi din nou și observă și pe chipul elevei o sclipire de mulțumire. După ce termină de citit cu atenție și răsăunsurile domnișoarei Evans Rochester inspiră adânc pregătindu-și răspunsul.

"- Ai dat niște răspunsuri perfecte, domnișoară.. O să îți spun Bell, dacă nu te superi. Bell, ca răspuns la întrebarea ta.. Ai spus toate componentele acestei plante. Toate este imposibil. Pentru că tulpina este foarte rigidă, indestructibilă și nu folosește la nimic. După ce îmi veți spune toți răspunsurile voastre, vă voi dezvălui și de ce este atât de indestructibilă." chicoti Isabella privind chipul fiecărui elev, apoi îl fixă pe al lui Bell. "Deci singurele componente rămân frunzele, care sunt otrăvitoare, florile și desigur, rădăcina. Ei bine, trebuie să privim asta foarte atent. Sunt două elemente ce servesc pentru vindecare, dar care pot fi fatale consumate în cantitați mari, și un element ce este fatal, sau pur și simplu nu servește vindecării. Dar infuzia creată nu se poate nici consuma și nici aplica asupra rănilor. Nu se poate, pentru că o dată ce toate trei vin în contact amestecate ca lichizi.. se evaporă. Instantaneu. Nu s-a dovedit și explicat încă acest fenomen. Însă asta se întâmplă. Sper că ți-am răspuns la întrebare, Bell. Voi da 25 de puncte pentru Casa Cercetașilor pentru că ai și răsăuns corect, dar ai și pus o întrebare foarte inteligentă."

Isabella își privi inelul de argint cu diamant de pe inelar.. inelul ei de logodnă. Oftă adânc și se gândi pentru câteva momente la Matt. De cele mai multe ori făcea asta când mintea îi era goală. Dar o voce de fată îi întrerupse gândurile, iar chipul său se înălță în direcția de unde veniseră cuvintele.

"- Răspunsurile sunt concrete, domnișoară Slytherin, dar foarte scurte, din păcate.. De aceea voi da numai 10 de puncte pentru Casa Astropufilor. Felicitări oricum."

După ce am ascultat răspunsurile domnișoarei Andrews am căzut puțin pe gânduri.

"- La fel, primul răspuns și ultimul sunt bune, însă nu sunt de acord cu al doilea. Nu are de aface cu rănile sufletești. Vom învăța pe parcursul anului despre o plantă ce poate influența sentimentele și poate vindeca rănile sufletești, dar parțial. Această plantă, Agrimonia Eupatorium, poate vindeca orice tip de rană, dacă este consumată corect. De aceea este și prima despre care am studiat, fiind cea mai cunoscută și mai folosită. Încă 15 de puncte pentru Casa Astropufilor."

[/center]

Ultima editare efectuata de catre Isabella Isildur in Sam Sept 25, 2010 7:42 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Jenny Spring
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Vin Sept 24, 2010 5:39 am

Am privit-o pe domnisoara profesoara in timp ce ii dadea raspunsul lui Bell. In mintea mea se formau raspunsuri mai mult sau mai putin logice. Am scris pe pergament cateva idei, apoi am ridicat repede mana.
- Domnisoara, cred ca am cateva idei in legatura cu "disparitia" amestecului.
Profesoara imi permise sa vorbesc.

- Prima idee: A fost cu adevarat o "disparitie" a lichidului. Dupa informatiile pe care le detin, frunzele acestei flori sunt cu adevarat otravitoare si bineinteles, fatale. Florile si radacina sunt medicinale, si ajuta la tratarea multor rani. Si acestea contin suficienta substanta, destul de puternica, iar impreuna ar avea cat "puterea" plantei, logic? Pai, daca otrava frunzei = medicina florilor si radacinei, poate semnifica faptul ca in contactul cu medicina, otrava se evapora, din cauza a cea ce am specificat mai devreme, ca medicina = otrava.

- A doua idee, bazata tot pe faptul ca medicina = otrava, este ca ele nu s-au vaporizat ci au format o potiune de Invizibilitate atat de puternica, incat si potiunea in sine a devenit invizibila.

Cand am terminat de citit, m-am uitat in ochii profesoarei, asteptand raspunsul ei.
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Vin Sept 24, 2010 11:02 am

Isabella se gândi puțin apoi zâmbi privind-o pe Cercetașă.
"- Nu prea sunt de acord cu prima variantă încă a doua.. Ești sigură că nu ai citit înainte din manual ?" chicoti puțin plăcut surpinsă primid un chitotit și din partea elevei. "Păi exact așa este. Am folosit termenul de evaporare pentru că nu voiam să vă încarc deja cu alte chestiuni despre această plantă. Dar așa este. Poțiunea creată nu se evaporă, nu dispare. Ci doar devine invizibilă, datorită explicației pe care tocmai ai spus-o, domnișoară Rawkuro. Sunt foarte mândră că ești interesată și că ai avut o minte atât de ascuțită încât să te gândești la caeastă variantă. De aceea voi da 30 de puncte pentru Casa Cercetașilor! Felicitări!"

[/center]

Ultima editare efectuata de catre Isabella Isildur in Sam Sept 25, 2010 7:42 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Sophie A. Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 12/11/2008
Numar mesaje : 1161
Stare Relatie : nu's luata :))
Reputatie : 139
Galeoni : 36
Functii : Profesoara "Istoria Magiei"; Vanzatoare la "Capul de Mistret"

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Vin Sept 24, 2010 8:46 pm

Sophie ridica mana, apoi incepu sa vorbeasca repede omitand ca profesoara ar trebui sa o lase ea sa vorbeasca.

"Doamna profesoara, dar, daca aceasta potiune de invizibilitate e asa de puternica, inseamna ce trebuie pusa in recipiente speciale, ca sa nu devina si ele invizibile, nu ?" Sophie zambi, asteptand raspunsul.

"Si, daca tot e asa puternica, atunci puterea acestei potiuni ar putea sa isi transfere o parte din putere in recipientele in care e pusa, nu ? Si daca exista recipiente speciale magica anti-invizibilitate, acestea nu pot lua o parte din aceasta magie ... astfel incat potiunea ramane bine inauntrul acestui recipient ..."
Zambi iar, sperand sa fi intrebat bine si sa fi spus bine.

[i]What do you got if you ain't got love
Whatever you got, just ain't enough[/i]3

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rdiana13.wordpress.com/
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Vin Sept 24, 2010 9:28 pm

"- Mă bucur mult că vă dați cu părerea și chiar nimeriți unele răspunsuri. Dar, vezi tu, Sophie, nu am spus niciodată că poțiunea abia creată, din cele trei elemente esteb puternică, aceasta este una dintre amestecurile de invizibilitate ce nu acționează nici asupra recipientului în care este depusă, nici asupra persoanei care o consumă. Să vă explic. O dată amestecate cele trei componente ale plantei, poțiunea este lipsită de orice putere. Deci nu contează recipientul în care este pusă. Poate fi un simplu pahar. Și dacă este băută.. nu are niciun efect. Încă 10 de puncte pentru Casa Cercetașilor."

[/center]

Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 24/09/2010
Numar mesaje : 792
Varsta : 27
Stare Relatie : Pribeag!!
Reputatie : 42
Galeoni : 177
Animal : Vultur Irlandez -Wiki
Functii : Vanzator "Menajeria Magica"

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Sam Sept 25, 2010 4:56 am

Dupa ce mi-am notat totul despre Agrimonia Eupatorium am inceput sa stau sa imi pun intrebari!Dupa cum spunea doamna profesoara isabell daca bem ceai facut din frunzele acestei plante poate vindeca dar totusi Grim a baut doua cesti de ceai si a lesinat oare ce sa intamplat...Imi fac curaj ca toti cei din clasa !
Dupa ce termina Aimi de raspuns imi iau inima in dinti si ridic mana temator!
Doamna profesoara ma vede si imi da voie sa raspund!
-Doamna profesoara am mici nelamuriri legate de aceasta planta dupa cum prea bine dumneavoastra ati spus aceasta planta ...mai bine zis frunzele acestei plante sunt bune de folosit ca leac..totusi din cate stiu daca se consuma mai mult de 200 ml de ceai acesta poate crea confuzie chiar stari de somnolenta!....

-Frunzele se usuca intinsa in straturi subtiri, la umbra sau in cuptoare la 35 C . Din 3-4 kg frunze proaspata se obtine 1 kg produs uscat.

-Este adevarat!?

Acum temator fata de raspuns ma uit catre doamna profesoara asteptand Raspunsul!

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului https://www.youtube.com/watch?v=25i56AWtFqk
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Sam Sept 25, 2010 7:10 am

"- Nu, nu, nu. Ai înțeles greșit. Frunzele sunt foarte, foarte otrăvitoare. Un amestec din aceste frunze dacă este băut poate fi fatal. În niciun caz nu pot fi folosite ca leac. Florile sunt cele ce pot fi folosite pentru a vindeca. Și rădăcina. Dar frunzele în niciun caz. Și dacă te referi la stările de somnolență în cazul în care cineva bea mai multă poține din flori de Agrimonia Eupatorium.. da, acestea pot apărea. Iar în legătură cu uscarea frunzelor.. nu sunt de acord. Nu are nicio legătură cu planta despre care studiem acum.
Domnule Enchanting.. Aș dori să îmi faci un mic eseu de minim cinci rânduri despre această plată. Scrie în el tot ce știi despre ea și vreau să văd ceva și despre amestecul cu rădăcina, florile și frunzele plantei despre care am discutat mai devreme. Asta ca să îți ordonezi gândurile."

Isabella îl privi perplexă și îi făcu semn să se așeze la loc.
Între timp privi clasa plină de elevi.
"- Cei care doresc să lucreze ceva în plus.. aceeași temă. Un eseu de minim cinci rânduri cu tot ce știți despre această plantă."

[/center]
Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Sam Sept 25, 2010 7:29 am

Agrimonia Eupatorium ce face parte din familia plantelor agrimony adica familia plantelor negre!Agrimonia Eupatorium este o planta sezoniera iar frunzel aceste plante sunt intrebuintate pentru amestecuri otravitoare ! Din radacina acestei plante se face un amestec negru dens bun pentru vindecarea ranilor !

Credeți că de-a lungul timpului s-au folosit des frunzele acesteia pentru poțiuni otrăvitoare ? Argumentați

E putin probabil deoarece Agrimonia Eupatorium este o planta sezoniera ce creste doar primavera mai probabil cred ca ar fi putut fi folosite florile si radacinile acestei plante pentru calitatile lor benefice!

My Homework!

P.s am vrut sa ma refer la flori dar nush dc am scris frunze!

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Sam Sept 25, 2010 7:33 am

"- Foarte bine, domnule Enchanting, 15 de puncte pentru Casa Astropufilor! Felicitări!"

Prosoara zâmbi mulțumită și așteptă alte eseuri.

EDIT LATER: Punctajul a fost redus la 15 - 30 de puncte, pentru că mi se părea exagerat 100 - 150. Mulțumesc pentru înțelegere.

[/center]
Sus In jos
Jenny Spring
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Sam Sept 25, 2010 8:33 am

Am privit-o bucuroasa pe doamna profesoara. Un eseu de minim 5 randuri? Nimic mai greu.
Am inmuiat pana in calimara de cerneala si am inceput sa scriu continutul. Dupa ce am terminat de redactat am zambit aprobator. Scrisul era caligrafix si greseli, deloc. Am impaturit pergamentul si m-am grabit sa i-l inmanez doamnei profesoare. Aceasta zambi si imi desfacu pergamentul.
M-am asezat la loc si am inceput sa imi amintesc ce am scris pe pergament:

Agrimonia Eupatorium

Agrimonia Eupatorium este o planta sezoniera care creste doar primavara. Florile si radacina acesteia sunt medicinale si pot trata foarte multe boli, rapiditatea variind in functie de gravitatea problemei. Daca se beau mai multe licori de Agrimonia Eupatorium decat este necesar, efectul este contrar, simtindu-se senzatii de ameteala si voma.
Frunzele acestei plante sunt fatale, o singura picatura, putandu-te ucide. Frunzele sunt folosite la preparerea otravurilor, insa aceste ortravuri sunt rar folosite, din cauza faptului ca nu este necesarea uciderea rapida a unui vrajitor.
Daca se face un amestec dintre aceste elemente, se formeaza o potiune de Invizibilitate extrem de puternica, ce are efect constant timp de minimum 4 ore, maximum 8 ore. (*Pentru a redeveni vizibil este suficienta o lingura dintr-o potiune, care este format de la o planta numita Khereea. Aceasta planta creste in Japonia).
Despre tulpina se stie ca este imposibil de rupt, insa nu stim cu exactitate de ce. Eu presupun ca este datorita soarelui care ajuta la regenerarea celulelor, astfel ca, teoretic, celulele raman mereu "tinere"

Am zambit vesela. Exact asa scrisesem. Speram sa fie corect si ca doamnei sa ii placa referatul meu. Ultima parte a referatului mi-a amintit de ceva. Am ridicat repede mana si profesoara imi permise sa vorbesc. Ma ridic in picioare si spun:
- Doamna, de ce tulpina plantei este imposibil de rupt? intreb eu nedumerita.
Chiar eram curioasa.
M-am asezat inapoi pe scaun si am asteptat raspunsul profesoarei.

OOC: Sper ca nu te superi ca am mai adaugat alte chestii din imaginatia mea Very Happy. Daca vrei, pot modifica.
Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Sam Sept 25, 2010 8:38 am

Doamna Isabell stie cel mai bine!
^^

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   Sam Sept 25, 2010 8:52 am

Aimi Rawkuro a scris:
Agrimonia Eupatorium

Agrimonia Eupatorium este o planta sezoniera care creste doar primavara. Florile si radacina acesteia sunt medicinale si pot trata foarte multe boli, rapiditatea variind in functie de gravitatea problemei. Daca se beau mai multe licori de Agrimonia Eupatorium decat este necesar, efectul este contrar, simtindu-se senzatii de ameteala si voma.
Frunzele acestei plante sunt fatale, o singura picatura, putandu-te ucide. Frunzele sunt folosite la preparerea otravurilor, insa aceste ortravuri sunt rar folosite, din cauza faptului ca nu este necesarea uciderea rapida a unui vrajitor.
Daca se face un amestec dintre aceste elemente, se formeaza o potiune de Invizibilitate extrem de puternica, ce are efect constant timp de minimum 4 ore, maximum 8 ore. (*Pentru a redeveni vizibil este suficienta o lingura dintr-o potiune, care este format de la o planta numita Khereea. Aceasta planta creste in Japonia).
Despre tulpina se stie ca este imposibil de rupt, insa nu stim cu exactitate de ce. Eu presupun ca este datorita soarelui care ajuta la regenerarea celulelor, astfel ca, teoretic, celulele raman mereu "tinere"

"- Domnișoară Rawkuro, un eseu foarte frumos." aprecie Isabella ridicând privirea către Cercetașă. "Totuși, am precizat că infuzia creată din toate componentele platei nu are absolut nicio putere. Deci nu are importanță intervalul de timp când acționează și tot așa, din moment ce.. nu acționează în niciun fel. Dar ceea ce ai scris în paranteză mi-a plăcut. Pentru că acea poțiune se aplică la orice alta care devine invizibilă. Pentru asta, nu îți voi scade deloc, așa că vei primi puctajul maxim. 20 de punte pentru Cercetași. Felicitări!"

Îi dădu înapoi referatul fetei și îi zâmbi călduros apoi își trecu o mână prin părul brunet încercând să găsească ceva de făcut până când alt elev va fi gata să prezinte eseul.

OFF: Este ok, Aimi. Apreciez mult și faptul că scrii mult și în stil RPG și nu doar tema direct. Hug

@Slin..
Isabella* Wink

[/center]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 1. Agrimonia Eupatorium   

Sus In jos

1. Agrimonia Eupatorium
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Hogwarts :: Orele de Curs :: Ierbologie-
Mergi direct la:  

Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog