DarkMark RPG

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

2. Tunera Diffusa

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 18/08/2009
Numar mesaje : 5232
Varsta : 24
Warning : 0%
Casa : Adult
Stare Relatie : Married to Matt River.
Reputatie : 1082
Galeoni : 900
Animal : Rottweiler - Warro
Functii : Vanzatoare Ollivander`s ; Profesor de "Ierbologie"

MesajSubiect: 2. Tunera Diffusa   Mar Sept 28, 2010 12:13 pm

Isabella intră în clasa goală și își lăsă mapa cu toate fișele și geanta pe catedră. Se părea că ajunsese mai devreme decât plănuise.
Nu îi plăcea să întârzie, însă nici să aștepte. Ura persoanele ce întârziau mult. Le considera lipsite de respect. Tocmai din cauza faptului că și ea trecuse printr-o asemenea perioadă, dar se îndreptase.

Își trecu absentă degetele prin părul brunet și învârti ușor bagheta în aer, iar draperiile întunecate acoperiră ferestrele prin care intrau razele soarelui de amiază, prea puternice.
Nu avea nimic împotriva luminii, dar parcă întunericul și umbra erau mai liniștitoare.

Se sprijini de marginea catedrei și privi clasa simplă, cu planșe legate de tot felul de noțiuni de Ierbologie de pe pereți și cele trei dulapuri din spate pline cu tot felul de borcane cu plante diferite.
Își consultă precaută ceasul și constată că mai erau doar patru minute până să înseapă ora.

În clasă începură să apară elevii..

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://makeitfly.wordpress.com/
Ax Von-Dall
Anul II
Anul II

Data de inscriere : 09/01/2010
Numar mesaje : 62
Varsta : 23
Casa : Ochi-de-Soim
Reputatie : 21
Galeoni : 65

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mar Sept 28, 2010 12:34 pm

Ax intra in clasa in care urma sa participe la una din primele ei ore de Ierbologie. O saluta pe profesoara care ii raspunse cu un zambet si se aseza in banca ei, in care statea de obicei.
Observa ca era prima ce ajunsese la cursul ce abia incepuse si isi pregati manualul, pergamentul si pana.
Privi in jur si se intreba de ce erau trase draperiile cand soarele stralucea asa frumos in acea zi de toamna.
Dori sa o intrebe pe profesoara, insa observa ca aceasta se uita atenta la una din fisele dintr-un dosar de pe catedra si isi retinu curiozitatea pentru a nu o deranja.
Astepta cu nerabdare sa vina si colegii ei de clasa pentru ca incepe o noua lectie.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Luna Slytherin
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 24/06/2010
Numar mesaje : 1047
Casa : Astropufi
Stare Relatie : Single
Reputatie : 67
Galeoni : 70

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mar Sept 28, 2010 9:35 pm

Intrand in clasa Luna o saluta pe profesoara si , vazand ca nu mai era decat o singura eleva in clasa , se aseza undeva in spatele ei , de unde vedea bine tabla si pe profesoara .
-Buna , spuse colegei sale .
Apoi , privind decoratiunile clasei nu putu sa nu se gandeasca lectia trecuta cand reusise sa obtina cateva puncte pentru Astropufi si spera ca si de aceasta data sa fie la fel .
Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 24/09/2010
Numar mesaje : 792
Varsta : 27
Stare Relatie : Pribeag!!
Reputatie : 42
Galeoni : 177
Animal : Vultur Irlandez -Wiki
Functii : Vanzator "Menajeria Magica"

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 3:45 am

Era o zi ploioasa...nu eram tocmai in apele mele dar....preferam sa ma scufund in carti sau sa imi petrec timpul la o ora de curs...

-Ierbologie
-Farmece
-Potiuni...

Minunat...Ierbologie...poate voi gasi vrun muschi de buna dispozitie ...mergeam usor pe scari cu gandul la ce voi invata astazi...
Am intrat usor pe usa ...intalnind privirea Profesoarei Isabella...era asezata in dreptul catedrei putin ingandurata...vremea cred ca isi spunea cuvantul...toti nu eram in largul nostru...
Apoi observa o colega noua nu o cunostea...sau cel putin nu ii sarise in ochii pana acum...apoi in spatele ei era Luna...o cunostea foarte bine o fata de statura medie ...niste ochii frumosi si sclipitori si o fata radioasa care te facea sa fi fericit mereu in prezenta ei...mi-am gasit un loc in dreapta fetelor...
-Buna Domnisoare Isabell...
-Buna fetelor...apoi m-am asezat pe scaun ....
La piciorul banci era un plic...O scrisoare a cui o fi..am ridicat-o asezand-o pe cartea mea...nu am dorit sa intru in intimitatea cuiva...
Poate o sa o revendice cineva...

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului https://www.youtube.com/watch?v=25i56AWtFqk
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 7:34 am

Isabella își roti ochii prin clasă privind fiecare elev în parte. Erau acolo Luna Slytherin pe care și-o amintea de la ora trecută, Slin, care, de asemenea, fusese și el prezent la ora trecută de Ierbologie.
Se bucura să vadă atât elevi noi cât și elevi ce mai participaseră la acest curs.. îi demonstra că era cât de cât, o profesoară bună.
Zâmbi și făcu un pas înainte.

"- Bună ziua! Inițial voiam să vă predau în mod normal, așa ca ora trecută, dar m-am gândit că ar fi mult mai amuzant și mai interesant, dacă v-aș da numai titlul lecției și voi să îmi spuneți în mare, ce știți, sau ce credeți despre această plantă."

Observă mirare pe chipurile elevilor și le zâmbi încurajator, apoi învârti bagheta ei neagră cu finisaje roșiatice din lemn de nuc și lacrimă de pasăre Phoenix de două ori..

-- Lecția 2 --
- Tunera Diffusa -

Toți elevii își notară titlul lecției și se încruntară curioși.
"- Vreau să știți că nu vă cer, evident, lucruri excate despre plantă. Din moment ce voi nu ați studiat-o încă. Vreau doar să încercați să vă dați cu părerea. Și orice lucru scris care se apropie cât de cât de aspectul plantei, va fi foarte bine primit, iar restul, vor și ele bine primite. Deci nu vă faceți griji. O să vă dau un singur indiciu: Este total opusă față de Agrimonia Eupatorium. La culoare, la formă.. la tot. Aveți mai jos, pe tablă, câteva întrebări la care puteți răspunde. Nu uitați.. folosiți-vă imaginația!"

● Cum credeți că este aspectul acestei plante ? Faceți o mică descriere a acesteia, spunând pe scurt despre fiecare componentă a ei.
● Când credeți că apare această plantă ?
● Credeți că servește vindecării ? De ce ?

"- Din nou, ca și la lecția precedentă, nu este nevoie să răspundeți la toate cele trei cerințe. Cum doriți!" apoi continuă văzând câteva eleve ce răsfoiau manualul de Ierbologie: Și nu are niciun rost să căutați informații despre această plantă în manuale. Pentru că este o lecție suplimentară, ce nu face parte neapărat din programa școlară.

Profesoara merse încet printre rânduri cu o privire visătoare..

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Ashlyn Meester
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 11/08/2010
Numar mesaje : 1659
Varsta : 25
Casa : Cercetasi
Stare Relatie : Vaduva :)) !
Reputatie : 325
Galeoni : 109
Animal : Shantee- Pisica ''Albastru de Rusia''
Functii : Vanzatoare la "Zonko"; Profesoara "Studiul Incuiatilor"

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 7:45 am

Am privit curioasa, spre tabla, incercand sa-mi imaginez ce-as putea spune despre acea planta.
Profesoara trecu pe langa mine, zambind visatoare.
Am chicotit amuzata, apoi am privit inca odata titlul lectiei.
Am ridicat pergamentul care pica pe jos, apoi am scos pana.

● Cum credeți că este aspectul acestei plante ? Faceți o mică descriere a acesteia, spunând pe scurt despre fiecare componentă a ei.
Pai,incep prin a spune, dupa cum ati spus si d-voastra ca este complet opusa Agrimoniei Eupatorium, deci, incep cu tulpina, care-as spune ca este foarte fragila, exact opusul celelailte plante. Probabil ca planta are o culoare difuza, dupa numele ei ''Tunera Diffusa

Cred ca nu se stie concret cand apare ea, rasare si se ofileste cand ne asteptam cel mai putin.Si nu stiu de ce am impresia ca planta apare doar noaptea.

Nu,cred ca aceasta planta nu serveste niciunui efect de vindecare, cred ca mai degraba din tulpina ei se foloseste ceva seva, pentru potiuni,dar repede, nu de vindecare.

Am terminat de scris, imediat,apoi am pus pergamentul deoparte, asteptand ca profesoara sa-mi corecteze greselile.

[b][size=9] ~Cercetasii sunt cei mai tari ~[/color][/font] [/size][/center][/b]
Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 7:46 am

Am ridicat mana nerabdator avand destul de multe informati despre aceasta planta....doamna profesoara imi acorda dreptul sa vorbesc...

-Daca imi aduc bine aminte Tunera Diffusa...este o planta aromata originara din zonele tropicale.
-Frunzele sale sunt indentate, sunt colorate un negru-violet palid atunci cand sunt strivite emana un miros asemanator papadiei... -Florile sunt galben-rozali cu cinci-sapte petale, foarte parfumate. -Fructele contin multe seminte minuscule...bune pentru potiunile de vindecare....

-Principalele componente folosite ale plantei sunt:petale semintele...frunzele radacina...

-Principalele proprietati ale plantei sunt: Nutritive...Curative...
-Frunzele si tulpinile sunt folosite contra arsurilor doar vara in timpul infloririi...

-In zonele mediteranene planta este folosita (semintele plantei) pentru a face un lichior foarte aromat...

Seminte....
-Sunt folosite pentru elixire si bauturi nutritive...(curative)

Florile....
-Sunt folosite pentru a crea potiunea de vindecare...

-Planta apare primavara tarziu...si infloreste vara...la inceputl acesteia...

-Tin sa precizez doamna profesoara ca planta a fost descoperita si folosita foarte mult pentru calitatile sale Miraculuase...
-Mi-am permis sa fac acest mini eseu pentru a va raspunde la toate cele trei intrebari...

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 8:23 am

Profesoara citi ce scriseseră cei doi elevi și le zâmbi amândurora.

"- Ar fi incorect față de voi să vă spun ceea ce ați greșit aici. Pentru că așa aș dezvălui lecția în sine, și nu ar mai fi nicio curioazitate, iar restul elevilor ar putea foarte bine să se.. "inspire" de la voi. Mă gândeam să vă scriu corectările prin PM, dar.. mai bine vă acord punctajele pentru Casele voastre și când vor preda mai mulți răspunsurile, vă voi preda lecția cum trebuie și vă veți da seama atunci." făcu o mică pauză și privi restul elevilor. "Slin.. ești foarte activ, de aceea voi oferi 25 de puncte pentru Astropufi. Felicitări! Și, de asemenea, pentru că și tu, domnișoară Meester ești foarte activă.. 25 de puncte pentru Cercetași!"

[/center]
Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 8:28 am

-Bravo Ashlyn...se pare ca renumele Cercetasilor si-a pus amprenta supra numelui tau ...i-am zambit aprobator...
Apoi am scris un bilet pe care l-am strecurat pe banca ei....
"Nu ma pot pune cu tn ...
Esti mult mai buna...
Dar...ador sa concurez
Poate ne intalnim la Biblioteca...iti voi arata ceva"....
Speram doar ca doamna Iasbell sa nu ne fi observat...

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 8:41 am

Isabella observă gestul, deși discret, al băiatului Astropuf și se uită la el cu o privire care îi spunea că văzuse totul. Dar nu spuse nimic, ci doar se așeză la catedră și își scoase bagheta fără ca nimeni să observe. Luă o bucată de pergament de pe masă și scrise câteva cuvinte. O legă cu o panglică subțire și albastră, apoi învârti begheta și pergamentul dispăru, pentru a apărea pe banca la care stătea Slin.

Acesta, uimit, luă pergamentul, îl desfăcu și citi cuvintele scrise caligrafic:

Nu încerca să mă păcălești .
Nu prea reușești, să știi .

Isabella Isildur

Slin ridică privirea către Isabella, parcă cerându-și scuze. Aceasta doar chicoti și clătină din cap în semn că nu era nicio problemă, atât timp cât nu deranja restul clasei.

[/center]
Sus In jos
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 30/04/2010
Numar mesaje : 3660
Stare Relatie : Single.
Reputatie : 446
Galeoni : 241
Animal : Motan negru - Salem
Functii : Vanzatoare "Robe si pelerine pentru toate ocaziile"

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 8:55 am

Helena zambi si se rezema cu cotul de masa. Se gandi pret de cateva secunde de ce avea sa scrie in mare. Dar ca de obicei, avea sa fie spontana. Scoase pana de uliu pe care o inmuie in cerneala albastra si nota pe pergamentul nou-nout:

Aspectul plantei este destul de atragator, dar de fapt e foarte otravitoare, unele componenteale sale fiind folosite in potiuni si amestecuri care au efecte fatale.
Are florile cu 5 petale negre cu nuante argintii si frunzele galbene-verzui zimtate si ovale, folosite deseori pisate la potiunea Micsorarii. Frunzele amestecate cu apa de ploaie si cenusa de Pheonix poate duce la iritatii si tuse.
Tulpina e fragila, insa intarita de niste ramificatii sangerii si spini asemanatori cu ai trandafirului. Are o culoare verde inchisa, iar inauntrul sau se gaseste un lichid de culoare argintie (multi clienti din magazinele de Potiuni si Ingrediente il confunda cu sangele de unicorn, lucru ce duce la multe conflicte si conspiratii inventate) care se numeste Sucus Apolleum, folosit in potiunile Vindecatoare. E un drog usor, desi daca e baut de prea multe ori, poate duce la dependeta.
Radacina e neagra cu putine ramificatii, dar groase, deoarece contin niste "pungi" in care se dezvolta planta pui. Poate fii otravitoare, deoarece radacina are nevoie de saruri minerale, petrol si carbon pentru a se dezvolta corect.

Aceasta planta apare in anotimpul de toamna, in intervalul 12 septembrie - 12 noiembrie. Infloreste dimineata, deschizandu-si larg petalele iar noaptea sau in celelalte anotimpuri se inchide la loc, facandu-si un fel de scut protector cu ajutorul frunzelor mai mari.

Componentele plantei care servesc vindecarii sunt:
-lichidul argintiu din tulpina, "Sucus Apolleum"; (se consuma doar in cantitati mici in caz de trauma si tuse magareasca)
Celelalte parti ale plantei Tunera Diffusa sunt otravitoare.

Termina de scris si duse pergamentul doamnei profesoare, sperand ca a scris bine si destul de detaliat.

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 9:01 am

"- Foarte bine, Helena. Îmi place mult ceea ce ai scris." spuse Isabella privind pergamentul și rămase serioasăm gândindu-se. "Aș vrea să îmi spui.. te-ai inspirat de undeva.. dintr-o carte? Sau poate ai auzit acum ceva timp și ți-ai amintit câte ceva despre această plantă? Ori.. pur și simplu ți-ai dat cu părerea?"

Profesoara observă uimirea fetei, și îi zâmbi încurajator.

[/center]
Sus In jos
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 30/04/2010
Numar mesaje : 3660
Stare Relatie : Single.
Reputatie : 446
Galeoni : 241
Animal : Motan negru - Salem
Functii : Vanzatoare "Robe si pelerine pentru toate ocaziile"

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 9:13 am

Helena sopti "Multumesc" , isi drese vocea si zambi la privirea incurajatoare si blanda a profesoarei:

"-Pai nu m-am inspirat din nici-o carte iar la unele lucruri mi-am dat pur si simplu cu parerea. Desi e foarte probabil sa fii auzit candva de planta, mai exact de Sucus Apolleum, de la mama mea care e Vindecator sef la Sf. Mungo. Presupun ca mi-a mentionat intr-o zi de numele plantei si de acel lichid argintiu, ori am observat eu asta intr-una din cartile sale."

Se aseza inapoi in banca, multumita de sine si de ceea ce scrise pe pergament..

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Sept 29, 2010 9:37 am

"- Excelent." zâmbi Isabella dând aprobator din cap. "25 de puncte pentru casa Cercetașilor! Felicitări, Helena!"

[/center]
Sus In jos
Ashlyn Meester
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Joi Sept 30, 2010 6:06 am

Am apucat biletelul pe care Slin tocmai mi-l intinse.
Am privit-o speriata pe domnisoara profesoara, care parea sa nu fie atenta la ceea ce faceam, apoi am privit-o pe Helena, care tocmai reusise sa castige inca 25 de puncte pentru cercetasi.
Am zambit, fericita, apoi am deschis biletelul
Citat :
Nu ma pot pune cu tn ...
Esti mult mai buna...
Dar...ador sa concurez
Poate ne intalnim la Biblioteca...iti voi arata ceva"

Am chicotit amuzata, apoi am rupt o foicica de pergament.

''Ce vrei sa-mi arati ?E important?''

Apoi i-am intins foicica.

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Dum Oct 03, 2010 2:23 am

Isabella se plimbă printre rândurile de bănci și împărți câte o carte de Ierbologie la fiecare bancă.

"- Acum, după cum v-am spus, nu aveți nimic despre Tunera Diffusa în manual.. deci dacă veți da la paginile 13 - 14, veți găsi în aceste cărți câte ceva concret."

[/center]
Sus In jos
Ashlyn Meester
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Dum Oct 03, 2010 2:43 am

Am privit-o pe profesoara, care repede impartii cartiile la toate banciile, apoi astepta sa raspundem la intrebari.
Am zambit, timida, apoi mi-am inmuiat pana in cerneala mea, de culoarea inchisa.
Nu erau asa de grele intrebarile.Avea sa-mi fie usor sa formulez raspunsurile.

~ 1.In opinia mea, principalul motiv pentru care un vrajitor folosii aceasta floare, in scopuri fatale, ar fii setea de razbunare. Ar mai fii multe alte motive, precum : ura fata de acea persoana, dorinta de a face rau, anihilarea unui mare vrajitor, si multe altele.

~ 2.Nu, nu sunt deloc deacord cu aprobarea vanzarii acestei plante, deoarece folosirea plantei in scopuri demonice ar duce la haos si groaza in Lumea Vrajitoreasca. Astfel s-ar crea o mare dezordine in Lumea Noastra.Cei vinovati ar murii, omorati de cei rai, astfel ca raul ar conduce binele (asta daca binele ar mai exista.

Am zambit multumita, privind pergamentul.Mi-am pus pana pe banca, si am asteptat ca profesoara sa preia cuvantul.

Sus In jos
Veronique Astrid Lee
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 23/05/2010
Numar mesaje : 1269
Warning : 10%
Casa : Viperini
Stare Relatie : Waiting for the right one
Reputatie : 811
Galeoni : 86
Animal : Caine Pug - Ginger; Sarpe - War
Functii : Ingrijitor pentru bufnitele scolii

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Dum Oct 03, 2010 2:47 am

Ronnie deschide carte si incepu sa citeasca lectia. Dupa ce afla toate informatiile legate de planta isi scoase din ghiozdan o bucata de pergament si o pana. 'Nici nu ne-a cerut sa facem tema inca, dar nu cred ca se va supara daca o fac. Pana la urma e mai bine decat sa ma uit pe pereti'

Tema
1. Vrajitori rai, precum Devortaorii Mortii sigur au folosit-o pentru a-si omora victimile. Este printre cele mai usoare moduri de a omora pe cineva si nici nu lasa urme.
2. Nu sunt de acord pentru ca planta n-are alte proprietati decat cele otravitoare, asa ca nu poate fi folosita decat in scopuri malefice.

Dupa ce termina tema, Ronnie i-o inmana profesorei.

Vezi profilul utilizatorului http://z15.invisionfree.com/WelcomeToTheJungle/index.php?act=idx
Luna Slytherin
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 24/06/2010
Numar mesaje : 1047
Stare Relatie : Single
Reputatie : 67
Galeoni : 70

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Dum Oct 03, 2010 4:10 am

Nu prea fusese activa in acea ora , dar cand vazu tema Luna stiu exact ce avea sa scrie .
1 . Un vrajitor ar putea folosi aceasta floare mai mult din nevoie decat din dorinta . Unii vrajitor , cei in genul Devoratorilor , probabil ca prefera sa foloseasca alte metode . De cele mai multe ori asa se intampla , mai ales ca planta este atat de greu de gasit . Insa probabil ca unii vrajitori ar vrea sa o testeze insa daca o gasesc .
2 . Nu . In primul rand , este foarte otravitoare . Mai multe lucruri se pot intampla , de exemplu un vrajitor o confunda cu altceva si o pune din greseala intr-o potiune .
Isi reciti raspunsurile , iar apoi ii dadu tema profesoarei .
Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Dum Oct 03, 2010 4:33 am

Era destul de ciudat...dar totusi destul de plictisitor...gandindu-ma la moduri de a omora pe cineva cu o planta...era chiar cinic...

1.Consider ca motivul principal pentru care aceasta planta ar fi folosita (cu voie sau fara) pentru a ucide un alt vrajitor este destul de evident....find o planta de padure...se gasesta destul de usor...dar acum cresterea sa este mult mai rarefiata...si este raspandita doar in mici parti ale lumi...
Sustin ca planta este o metoda de a elimina un concurent sau alt vrajitor...prin calitatile sale otraviotare care sunt foarte greu de depistat...pot iar sa sustin punctul de vedere al marei Bathilda Blane...o vrajitoare de potiuni care a descoperit ca otrava creata de Tunera Diffusa paote fi elimiata rapid cu sange de dragon...

~ 2.Cat despre vanzare plantei...exista multe probleme pentru ca aceasta sa poata fi introdusa in piata magica datorita faptului ca este gasit foarte greu...este o planta rara...iar Ministerul Magiei interzice vanzarea plantelor rare pe piata magica...consider ca nu ar fi benefic sa se introduca in piata magica aceasta planta...
Deci raspunsul meu este nu...

Am pus punct foarte somnoros...m-am ridicat si am imanat pergamentul verde doamnei profesoare zambind ...m-am intors in banca ...iar apoi imi priveam colegi care mai de care mai concentrat...(ochii aproape ca nu mai puteau sta deschisi) O.o

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Dum Oct 03, 2010 7:42 am

Slin Enchanting a scris:
Sustin ca planta este o metoda de a elimina un concurent sau alt vrajitor...prin calitatile sale otraviotare care sunt foarte greu de depistat...

Profesoara citi cu atenție cele patru teme. Făcuse bine să aducă și acele cărți de Ierbologie. Știa că îi vor folosi.
"- Păi.. În mare parte nu am nimic de comentat.. Ashley.. 20 de puncte pentru Cercetași. Ronnie.. 20 pentru Viperini. Luna.. 20 pentru Astropufi. Domnule Slin.." făcu o mică pauză și zâmbi bine-voitoare "Am găsit un lucru în tema ta care nu prea mi-a convenit. Pentru că în momentul de față, sunt foarte multe moduri de a afla motivul decesului unei persoane. Deci orice tip de otravă toate fi depistată, mai greu sau mai ușor.. dar poate fi depistată. 20 de punte pentru Astropufi,pentru că nu a fost o greșeală atât de gravă. Felicitări tuturor!"

[/center]
Sus In jos
Rosalie Andrews Blackfire
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 12/09/2010
Numar mesaje : 4667
Stare Relatie : Singura
Reputatie : 751
Galeoni : 2968
Animal : Bufnita alba-Sabri
Functii : Profesoara "Previziuni despre viitor"; Angajată la "Vrajustitie"

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Lun Oct 04, 2010 12:27 am

Am inceput sa scriu pe pergament raspunsurile :
1.: Aceasta planta cu siguranta este folosita de un vrajitor care doreste sa faca rau altuia. De asemenea exista unii care o folosesc fara sa stie ce proprietati are.
Dar in opinia mea aceasta planta o folosesc doar cei care doresc ca raul sa domine pe toata lumea!
2.: Bineinteles ca nu as fi de acord ca aceasta planta sa se puna in vanzare. Mai ales datorita faptului ca este una foarte periculoasa. Proprietatile ei ascunse sunt foarte daunatoare si consider ca trebuie sa ramana o planta ascunsa de ochii curiosi ai lumii.!

Am pus pergamentul jos si asteptam sa vad daca am raspuns corect. Speram din tot sufletul ca nu am facut greseli foarte mari!

[color=orange] Your mind is the scene of the crime.
Powerplay doar la: Bell,Lily,Tamara,Raizen,Kayla, Alice Morris, Eveline,Ginny. [/color]

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://gbianca2.wordpress.com
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 30/08/2010
Numar mesaje : 690
Varsta : 22
Stare Relatie : mdea. broken :(
Reputatie : 278
Galeoni : 123
Animal : puma - Caroline
Functii : Profesoara "Aritmantie"; Vanzatoare la "Weasley Bing-Bong"

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Lun Oct 04, 2010 6:32 am

Am deschis cartea la paginile 13-14, asa cum ne spusese profesoara. Lectia nu parea foarte grea, dar trebuia doar sa fii atent la detalii. Mi-am notat mai intai intrebarile, si apoi am inceput sa scriu raspunsurile:
1.Aceasta planta poate fi folosita, cum este subinteles, de catre cineva cu scopuri malefice. De asemenea, pentru persoanele care vor sa se sinucida, aceasta planta este foarte folositoare.
2.Dupa parerea mea, comercializarea acestei plante ar trebui interzisa prin lege, iar cei care sunt prinsi cu aceasta infractiune sa fie pedepsit de Minister.

In tot ceea ce scrisesem imi pusesem toate parerile mele, fie ca poate pareau banale, fie ca nu. Scrisul meu caligrafic aparea ca cateva litere de cerneala pe pergamentul galben.

[color=violet][size=18]~ Hayley Megan Andrews ~[/size]
“I'd rather be hated for hated for who I am, than loved for who I am not.” :X[/color][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.harrypotters-world.blogspot.com
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Lun Oct 04, 2010 7:53 am

Isabella citi cele două teme și le zâmbi fetelor.
"- Felicitări, domnișoară Rosalie.. 20 de punte pentru Ochi-de-Șoim. Voi acorda numai 10 Astropufilor, pentru că, la a doua întrebare, domnișoară Hayley, nu mi-ai spus de ce crezi că această plantă nu ar trebui comercializată. Felicitări oricum, și să fii mai atentă pe viitor!

[/center]
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 31/01/2010
Numar mesaje : 8827
Varsta : 23
Stare Relatie : In a relationship with Edward Rochester
Reputatie : 1860
Galeoni : 32
Animal : Bufnita alba - Eowyn;
Functii : Ajutător în aripa spitalului; Sef de Casa la Cercetasi; Job Manager

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   Mier Oct 06, 2010 1:01 am

Bell isi nota intrebarile pe pergament, dupa care o privi pe prima si se apuca de scris.

- Part I -

Tunera Diffusa este o planta ierbacee, care are aspectul unei albastrele. Petalele florii sunt colorate intr'un albastru spre mov, avand o nuanta unica, specifica. Tulpina este mica, fragila, avand proprietati speciale. Frunzele sunt mici, cu lobii luciosi. Radacina are un aspect pivotant, fiind mica, dar stabila.

Dupa parerea mea, aceasta planta apare dupa miezul noptii, in serile cu luna noua.

Din moment ce planta este opuse florii "Agrimonia Eupatorium" atunci partile ei componente vor fi otravitoare, sau vor ajuta la prepararea potiunilor otravitoare.

- Part II -
~Tema Acasa~

1. Din punctul meu de vedere, un vrajitor ar folosi aceasta planta pentru a prepara o potiune otravitoare atunci cand inamicul sau ar fi unul de moarte, deoarece in mare parte din cazuri, infuzia preparata din petalele florii duce adesea la decese. Probabil o dusmanie veche, din copilarie, sau o apatie centrata pe invidie.

2. Parerea mea este ca aceasta planta ar trebui interzisa prin lege. Nu este normal sa fie preparata, alaturi de alte ingrediente, in cadrul potiunilor.

[color=#D1D1E0][font=pristina][size=18]I loved him against reason..against promise..against peace..against hope..against happiness.
Against all discouragement that could be.. (Charles Dickens) [/font][/size][/color]
[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/Lexie95
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 2. Tunera Diffusa   

Sus In jos

2. Tunera Diffusa
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Hogwarts :: Orele de Curs :: Ierbologie-
Mergi direct la:  

Forumgratuit.ro | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Blogratuit.ro