DarkMark RPG

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

Necesitatea de a face ceva

In jos 
AutorMesaj
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 01/10/2010
Numar mesaje : 138
Varsta : 21
Warning : 0%
Casa : Cercetasi
Reputatie : 66
Galeoni : 65

MesajSubiect: Necesitatea de a face ceva   Vin Feb 11, 2011 9:21 am

Focul din Camera de zi a Cercetasilor era stins de mult. Ramona zumzaia aproape adormita pe unul din fotolii.
Un trosnet iar apoi o soapta o trezira pe Ramona instantaneu.
„-Ramona!... esti aici?” sopti o voce melodioasa de fata.
„-Sunt aici!” raspunse cercetasa entuziasmata.

Aceasta fata era Bell, cu care planuia de mult timp, sa faca o excursie in Camera Necesitatii. Cercetasa scoase o patura si o intinse spre Ramona.
„-O Pelerina a Invizibilitatii? De unde ai asta?” exclamase fata tare, uitand ca toti dorm.
„-Shh! Este o simpla pelerina vrajita!” raspunse Bell aducand degetul aratator spre buze si facandu-i cercetasei semn sa se acopere cu ea.

Doar acum se observa diferenta mare de inaltime dintre Bell si Ramona, care era doar in anul II. Dar, oricum, nimeni nu ar fi putut sa vada asta.
Bell rasufla puternic si batu in tabloul probabil adormit. Femeia inca sforaia asa ca Ramona intinse mana sa mai bata odata, dar tabloul se deschise necontenit.
„-Huliganule! As vrea sa te vad pe tine ca te trezesti in mijloc de noapte..” bolborosea femeia grasa din tablou, la adresa unui baiat din anul V care tocmai intrase.

Bell se trase repede, din instict, agatad-o pe Ramona care scoase un tipat soptit.
Baiatul se uita bine prin prejur, apoi se duse pana la unul din fotoli.
Bell ii facu un semn Ramonei, pentru a nu o mai surprinde din nou, apoi sarira impreuna prin gaura tabloului, care era sa le prinda acolo.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://twitter.com/Mona0_0
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 31/01/2010
Numar mesaje : 8827
Varsta : 23
Stare Relatie : In a relationship with Edward Rochester
Reputatie : 1860
Galeoni : 32
Animal : Bufnita alba - Eowyn;
Functii : Ajutător în aripa spitalului; Sef de Casa la Cercetasi; Job Manager

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Sam Feb 12, 2011 1:04 am

Ajunse in linistea coridorului, privira in urma; tabloul Dnei Grase se inchise brusc in urma lor, cu o mica trantitura. Adevarul era ca saraca femeie din tablou era aproape in fiecare noapte trezita de buna-vointa unor cercetasi care cautau aventuri in miez de noapte. Dar ce putea face? Nu avea alta solutie decat sa se dea la o parte.

Ramona chicoti incet, iar Bell zambi.
"-In Camera Necesitatii, da?" murmura cercetasa.
"-Dap..astept asta de mult timp" ofta Ramona, incantata.
"-Imi aduc aminte ca eu am ajuns acolo din pura intamplare" remarca Bell.
"-Wow..asta da noroc chior" chicoti Ramona.
"-Vroiam un loc unde sa ma ascund de Filch..si usa a aparut din neanta" raspunse fata.

Incepura sa urce treptele spre etajul VII, si curand ajunsesera in fata peretelui vrajit, care ascundea in spatele sau cel mai folositor secret din adancurile Hogwarts'ului. Trecura de trei ori prin fata lui, dorindu'si un loc unde sa stea, si curand aparu o usa din stejar masiv, cu un maner din alama.
"-Dupa tine" chicoti Bell.

[color=#D1D1E0][font=pristina][size=18]I loved him against reason..against promise..against peace..against hope..against happiness.
Against all discouragement that could be.. (Charles Dickens) [/font][/size][/color]
[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/Lexie95
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Sam Feb 12, 2011 6:57 am

Ramona isi dadu jos pelerina, lasand-o pe Bell invizibila. Inainta pana la usa maronie, apasa clanta de arama iar apoi se trase in spate, lasand usa sa scartaie in voia sa.
In sala, un semineu aredea armonios, luminand camera primitoare. O biblioteca dintr-o parte in alta a peretelui, cu carti invelite in piele, le facea cu ochiul, fetelor. Intr-un colt se afla o masuta minuscula pe care se afla un ziar gros, un pergament si cateva instrumente de scris. Pe jos era un covor vechi dar totusi pufos, si o gramada mare de perne visini. Ramona inainta inauntru asteptand-o pe Bell sa apară lângă ea.

„-Bau!” tipa Bell vazand-o pe Ramona atat de absorbita de imaginea camerei. Cercetasa tresari, facand-o pe Bell sa rada.
„Deci camera asta se transforma in orice ai nevoie?” continua Ramona uimita.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Sam Feb 12, 2011 7:35 am

Bell zambi, aproband usor din cap; isi aminti de prima sa vizita in acea incapere atunci cand vazu entuziasmul de pe chipul cercetasei. Parea ca trecuse atat de mult timp de atunci, incat abia daca isi mai aducea aminte. Oricum, fusese o experienta de neuitat, pe care avea sa o tina minte - poate nu cu detalii - toata viata.

Intra in incaperea ce isi arata tainele interzise in fata sa si privi in jur. Era atat de primitor acel loc, incat venea aproape in fiecare seara sa petreaca putin timp acolo. Pur si simplu o linistea..o facea sa se simta in siguranta..era un loc pe care puteai sa'l confunzi usor cu acel cuvant magic, "acasa". Aerul din interiorul sau iti dadea aproape aceeasi impresie, de fiecare data.

Ramona chicoti incet cand vazu flacarile entuziasmate, ce se incolaceau in noante rosiatice, iar Bell se aseza pe una din canapele. Isi sprijini incet capul de o perna moale, iar Ramona veni langa ea.
"-E minunat" sopti aceasta.
"-Stiu..una din cele mai frumoase secrete ale castelului" remarca Bell, vioaie.

[color=#D1D1E0][font=pristina][size=18]I loved him against reason..against promise..against peace..against hope..against happiness.
Against all discouragement that could be.. (Charles Dickens) [/font][/size][/color]
[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mier Feb 16, 2011 12:43 am

Secrete, acest cuvant trezi o aminitre neplacuta in capul Ramonei, care duse direct la cuvantul minciuna.
Micuta cercetasa sari repede de pe canapea, si inainta direct la biblioteca prafuita.

"-Crezi ca am putea gasi cartea Secretele nebanuite ale Hogwartsului?" intreba aceasta scotandu-si bagheta.

Accio Secretele nebanuite ale Hogwartsului
se auzi lin din gura Ramonei. In ultimul raft tremura putin o carte, iar dupa cateva secunde un teanc mare de carti cazura pe si langa Ramona.
Bell tresari repede si ajunse din doi pasi langa ea, Ramona se ridica inbufnata, apoi scoase un icnet. Toate acele carti erau despre Hogwarts si secretele sale.

"-Cum se face ca tu cunosti vraja Accio, deja?" intreba Bell dupa ce iesi din starea de uimire care i se imprimase mai devreme pe chip.
"-Ei bine, am vrut sa o invat, asa ca am cautat o carte de farmece la Biblioteca." raspunse Ramona scarpinandu-se in cap.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Joi Feb 17, 2011 2:04 am

Cercetasa incepu sa rada; isi aminti nenumaratele ore petrecute la biblioteca, incercand sa invete vraji complicate inainte ca acestea sa fie predate la ore. Mereu stiuse farmece dinainte, iar lucrul asta o facea sa se simta bine. Cand exersa noptile in clase goale, sau in Turn, vraji noi, mai complicate, inima i se umplea de bucurie. Iubea magia si tot ce tinea de ea.

Privi cartea cu coperti groase, din carton negru si zambi; si ea descoperise un asemenea volum, dar arata putin mai diferit cu 7 ani in urma. Era intr'o seara, la Biblioteca, in Sectorul Interzis. I se paru ciudat sa gaseasca o asemenea carte tocmai acolo. Pana la urma, ce era asa interzis la ea? Nimic..isi raspunse singura, si se gandi ca probabil ajunsese din greseala pe raftul acela.

Ramona o privea putin dezorientata; probabil furtuna de amintiri o facu pe Bell sa para mai ganditoare ca niciodata.
"-Scuze" sopti ea, dandu'si o suvita de par din fata.
Ramona incuviinta usor din cap.
"-Se ma intampla" marturisi ea.
"-Sa pic pe ganduri si sa uit ca sunt unde sunt?!" chicoti Bell. "Da, intr'adevar..se mai intampla" continua ea, cu un mic zambet inflorit pe buze.

[/center]

Ultima editare efectuata de catre Bell Evans in Sam Feb 19, 2011 8:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Sam Feb 19, 2011 3:05 am

Ramona se intoarse, zambind, spre teancul urias de carti. In coltul gramezii, o carte veche si groasa, striga dupa atentie. Fata ezita cateva clipe in fata cartii, observand ceva neobisnuit la aceasta, dar fara sa isi dea seama ce.
Cercetasa lua cartea, ridcandu-se si se apropie de Bell, care inca era cuprinsa de ganduri.
Ramona intinse cartea spre Bell,care intoarse coperta groasa din piele, cu plictiseala. Filele manualului incepura sa se rasfoiasca singure, cu o viteza uimitoare.
In trei secunde, Camera Necesitatii ramase goala. Cercetasele se evaporasera rapid, ca si cum nici nu ar fi fost acolo.
Un coridor lung si intunecat, cu peretii de piatra, le primise pe Bell si Ramona, in mijlocul unei discutii serioase.

„-Mark, ti-am spus, nu mai chemam pe nimeni aici!” tipase o voce subtire de fata.

La auzul acestor voci, Bell o luase pe Ramona de mana si o trase inainte, vazand ca aceasta ramase incremenita. Inainte zarira doi elevi de la Viperini, care nu aratau cunoscut, semmn ca fetele se deplasasera in trecut.

„-Haide, Gwyneth, de unde stii ca nu mai stie nimeni de camera asta?” zise baiatul, care parea sa fie Mark.

Cuvantul camera le daduse cercetaselor un impuls, acestea devenind din ce in ce mai curioase.

OOC:Scuze ca am schimbat subiectul. Very Happy

Ultima editare efectuata de catre Ramona Neardow in Mar Feb 22, 2011 6:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Sam Feb 19, 2011 8:53 pm

OOC: Nu'i nimic Hug pare interesant Smug I love you

Cercetasa asculta dialogul celor doi, cu pulsul batandu'i aproape dureros in urechi. Stia ca nu e in prezent, pentru ca cei doi elevi nu erau in acel moment la Hogwarts. Intrebarea era - calatorisera in trecut sau in viitor?! Parca erau in trecut, pentru ca robele pareau mai demodate, mai invechite. Si totul avea un aer antic, in discordanta cu perspectivele viitorului.

Hotarase deci ca se aflau in trecut. Urmatoarea intrebare era - de ce le aduse cartea aia tocmai aici?! Erau la etajul VII; Bell cunostea prea bine acel coridor, care ducea catre peretele in spatele caruia se ascundea Camera Necesitatii. Ce carte idioata se gandi cercetasa, dandu'si ochii peste cap. Uite cum s'a dus seara mea linistita! continua ea.

"-Bell?" sopti Ramona, tragand'o incet de maneca.
Uitase ca e acolo; incepea sa se sature de chestia asta.
"-Da, Mona" replica aceasta.
"-Cei doi au disparut" remarca cercetasa.
Perfect!
"-Poate au intrat in camera" murmura Bell, apropiindu'se de zidul rece.

[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mar Feb 22, 2011 7:09 am

Fetele inaintara plictisite pana la locul pe care tocmai il parasira acum zece minute. Desi Bell inca mai cauta cu privirea prin peretii reci ai coridorului, Ramona zari intamplator usa Camerei Necesitatii, care era mai lucioasa, mai curata si mai noua decat oricand.

„-Bell!...Uite!” exclama cercetasa in soapta, parca temandu-se sa nu o auda cineva, si o trase pe eleva de maneca.

Cercetasele inaintara incet spre usa, care parea intredeschisa. Ramona intinse mana si impinse bucata de lemn, care nu scartaia de loc, lucru foarte ciudat. Inainta putin prin camera, alaturi de Bell, acestea oprinduse fiecare obiect din incapere.
Totul stralucea, desi obiectele din odaie pareau sa fie aceeasi. Aceste indicii, care constau in uniformele foarte demodate si mobilierul care parea nou, le dovedea fetelor, ca se aflau intr-o perioada foarte indepartata de cea din care tocmai plecasera.
Intrand in sala, cercetasele tocmai ii gasira pe Viperinii, care le lasasera in urma. Acestia stateau pe o canapea, iar baiatul se apropia din ce in ce mai tare de fata. In momentul cand buzele lor aprope se contopisera, cartea interveni, ca si cazuta din cer, in fata martorelor.
In cateva secunde Bell si Ramona se aflau intr-o sala enorma, plina de praf si mizerii, lipsita de ferestre, si alcatuita din caramizi mari si vechi. Dintr-un loc in altul, pe un suport gros de fier era asezata o lumanare care parea sa lumineze cat sapte. Era o atmosfera infricosatoare, desi era probabil mai frig de -5 grade, cercetasele nu tremurau, erau prea uimite pentru a face asta. Dintr-un colt, un baiat patrunse prin perete, si trecu direct prin Bell, care protesta. Era un Astropuf inalt, din anul 7, care nu avea aerul antic al Viperinilor de mai devreme.

„-Hapciu!” stranuta Ramona de la praful gros de pe pereti si podea.
„-Simt ca sunteti aici!” spuse Astropuful, intorcandu-se spre peretele opus.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mar Feb 22, 2011 7:59 am

Bell tresari, privind'o ingrijorata pe Ramona; parca vroia sa o intrebe daca se referea la ele, dar baiatul tocmai "trecuse" la propriu prin ea. Deci, ar fi fost cam urat din partea lui sa o observe. Se gandi ca probabil erau in fata unor amintiri; iar in amintiri, oamenii ce apartin trecutului nu le vad. Poate asa si era..sau cel putin, asta spera. Oricum, nu il cunostea pe acel astropuf. Parea mult mai..modernizat.

"-Haideti, nu va mai ascundeti!" mormai el.
Din spatele lui se auzira cateva chicoteli, iar o Pelerina Invizibila fu data jos, dezvaluind siluetele zvelte a doua fete. Erau gemene - aceeasi inaltine, aceeasi constitutie plapanda, aceeasi ochi albastri si acelasi par negru ca abanosul. Tenul alb, aproape ca de portelan, stralucea feeric in intuneric.
"-Ti'a luat ceva timp, Nate" sopti una din fete.
Tanarul zambi; le privi pe amandoua cu glasul pierdut.
"-Nici acum nu ne deosebesti, nu?" ofta cealalta geamana.

Bell si Ramona incepura sa rada; vesnica problema a gemenilor identici.
"-Eu sunt Olivia" murmura prima fata.
"-Iar eu June" continua cea dea doua.
"-Stiu ca sunteti la Cercetasi!" mormai astropuful, incercand sa se apere.
"-Nu e de ajuns, Nate" chicoti Olivia, dandu'si ochii peste cap.
"-Lasati asta la o parte..l'ati adus?" sopti baiatul, privind in jur.

[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mier Feb 23, 2011 2:57 am

Geamana June isi schimba rapid expresia fetei, zicand clar si aspru:
„-Daca tu ai adus 200 de galeoni, da... am adus-o!”
Astropuful isi baga mana stanga in roba si scoase un saculet mic, care zăngănea. Băiatul aruncă săculețul spre gemene, disprețuitor. Cercetașele priviră puțin banii primiți, apoi ieșiră, neacoperite de pelerină, prin peretele înghețat.
In câteva clipe decorul camerei devenii ceva mai puțin înficoșător. Aparură o serie de ferestre, iar praful și mizeria dispărură. În alte câteva clipe, odaia se transforma-se intr-un loc minunat, aproape stralucitor, lucru ce se asorta perfect cu fața băiatului, care radia de fericire.
„-Cred că această cameră se schimbă după starea spiritului locuitorului!” exclamă Ramona, rotindu-se prin încăpere.
Cercetașa zise asta, fară să își dea seama de ceea spune, pur și simplu îi ieși pe gură.
Bell era cuprinsă de gânduri din nou. Se uita cât se poate de atentă la medalionul pe care băiatul încă îl ținea strâns într-o mână.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mier Feb 23, 2011 3:04 am

Nu stia de ce, dar avea o presimtire ciudata in ceea ce privea micutul medalion; putea sa jure ca il mai vazuse undeva. La cineva apropiat din castel..la o prietena, probabil, pentru ca era destinat unei fete. Insa nu reusea sa'si aminteasca la cine. Pufni incet, gandindu'se ca probabil existau mii de copii ale aceluiasi pandantiv in intreaga lume. Dar totusi - de ce il platise?

Poate nu era al lui; poate gemenele il furasera.
"-Oare al cui e?!" sopti ea.
Ramona ridica incet din umeri.
"-Nu cred ca este al lui" remarca aceasta.
"-Asa m'am gandit si eu; daca era al lui, de ce l'ar mai fi platit?!" mormai Bell.
Era aiurea; iar camera devenea din ce in ce mai infricosatoare.

Baiatul atinse incet partea superioara a medalionului si ofta; il dechise, privind continutul sau. Fetele se apropiara, astfel incat acum priveau peste umarul lui.
"-E o fotografie!" remarca Ramona.
"-Dar cine sa fie in ea?" medita Bell.
Era o fata blonda, cu ochi caprui si ten usor bronzat.
"-Poate e o prietena..sau sora lui" medita Mona.

[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Joi Feb 24, 2011 12:51 am

Ramona isi roti ochii, din nou, prin camera care acum arata infricosator de luminata, ceea ce te facea sa te gandesti la spirite.
„Uite-o!” tipa Ramona, fara sa isi dea seama ca o sperie ingrozitor pe prietena sa. „Uite! Uite cartea!” continua aceasta entuziasmata.
Bell, care parea sa aiba aceeasi insufletire ca si Ramona, inainta rapid spre carte si o deschise avand gandul indreptat doar spre camera in care se aflau si medalionul care i se parea ciudat de cunoscut.
De data aceasta, manualul o lasa pe Bell sa ii rasfoiasca paginile foarte subtiri si ingalbenite; doar ca ceva era ciudat, fiecare pagina continea imagini si explicatii in legatura cu odaia in care se aflau.
„-Bell, pune cartea jos!” spuse cercetasa incremenita si aproape speriata.
„-De ce?” intreba Bell la fel de uimita ca si Ramona.
„-Cred ca vede ce facem, adica uite ce atent se uita in directia noastra!” raspunse eleva in momentul in care astropuful incepu sa se apropie de ele.
Bell scapa cartea din mana si o trase pe Ramona cu ea, in alt colt al camerei.
„-Oare ce se va intampla daca va deschide cartea?” intreba mica cercetasa cu emotie.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Joi Feb 24, 2011 1:24 am

Bell incepu sa isi tina respiratia; credea ca astropuful o va auzi cum gafaie. Iar atunci ar fi dat de necaz. Nu era constienta de riscurile pe care si le asumase cand venise acolo. Si mai ales, faptul ca o luase si pe Ramona cu ea. Se ruga doar ca Mark sa nu deschida volumul ingalbenit. Probabil le va vedea o data ce va cunoaste secretele intunecate ale acelei carti.

Nu era prea sigura de cum functiona; dar ca sa fie sincera, nici nu vroia sa afle.
S'a zis cu noi! isi spuse cercetasa in gand cand astropuful atinse copertile groase.
"-Mark!?" striga cineva.
Ramona icni in spatele ei, iar Bell rasufla usurata. Simtea ca nu mai poate rezista fara aer.
"-Chiar la timp" ofta ea.

Se intoarsera sa vada cine intrase de data aceasta in incapere; era o fata inalta, satena, cu ochi verzi si ten alb.
"-Abbie" murmura baiatul.
Tanara se apropie de el si il imbratisa.
"-Unde ai disparut?" il intreba ea.
Mark ii arata medalionul pe care il tinea strans intre degete.
"-L'am gasit, Abbie; l'am gasit" ingana el.

[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Vin Feb 25, 2011 2:12 am

Impulsul pe care il aducea acel medalion su cateva minute inainte, se stinse rapid la auzul acestor cuvinte. Pandantivul si lantul care il atarna erau niste obiecte neinsemnate si obisnuite pentru elevii de langa Bell si Ramona.
„-Dar totusi, nu inteleg ceea ce face camera asta!” exclama Ramona dezlipindu-se de orice emotie.
Acum, odaia, desi mai inainte era mai stralucitoare decat orice diamant, sclipea intr-o lumina rozalie si blanda. Elevii, astropuful si fata misterioasa, inca se imbratisau, dar intr-un stil copilaresc, chiar fratesc.
Manualul gros si vechii se ridica in aer si inainta pana la fete; Bell tresarind intr-un impuls de frica la gandul ca cei doi sa nu o vada.
Dar de data aceasta, paginile manualului se fixara la o singura pagina. „ Camera gandurilor” era inscriptionat cu rosu ca si titlu; Ramona se aropie si ea de carte si incepu sa citeasca esentialul, impreuna cu Bell. „ Camera gandurilor este o camera magica din interiorul castelului Hogwarts, care reflecta, in anumite culori si decoratii, gandul fiecarei persoane care se trezeste in ea.” Ramona citi atat, desprinzandu-se plictisita de langa cercetasa. Insa Bell parcurse toate cele doua pagini pe care le avea inainte.
„-Ce altceva mai scrie?” intreba micuta cercetasa, fazand ca Bell isi ridica privirea.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Vin Feb 25, 2011 3:13 am

Cercetasa incepu sa citeasca, pe un ton soptit:
De asemenea, se spune ca aceasta incapere reprezinta cel mai ascuns mister al castelului; putini au aflat taina ei, iar cartea viselor nu infatiseaza decat gandurile celor cu inima curata. Devoratorii Mortii sau criminalii nu isi vor vedea gandurile implinite, daca vor gasi acest volum; a fost faurit de insusi Godric Cercetas, fiind lasat la Hogwarts pentru posteritate. Cine se regaseste intre filele ingalbenite de trecerea timpului ale acestei carti va gasi fericirea si iubirea vesnica!
Inchise cartea cu un mic bufnet, si zambi.

Peisajul din incapere se schimba din nou; de data aceasta, o odaie luminoasa, cu pereti albi, in care lumina rasaritului se cernea aurie prin perdelele transparente, de borangic le aparu pe dinaintea ochilor. Nu vazura insa pe nimeni acolo. Nu in clipa in care ajunsera in noul peisaj.

Dar curand incepura sa distinga voci; cateva soapte, pline de dragoste. Doi tineri stateau imbratisati pe o canapea din mijlocul camerei. Totul avea un stil antic, vechi..dar in acelasi timp, plin de magia noului, a iubirii vesnice.
"-Ce frumos!" sopti cercetasa, cu un mic oftat.

[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mier Mar 02, 2011 12:24 am

Ramona se intoarse si incepu sa priveasca atmosfera feerica, care iti daruia un sentiment de visare. Cercetasa se apropie din ce in mai mult de cei doi indragostiti, verificand daca acestia nu o vad. Semnele, adica faptul ca cei doi continuau sa se uite unul la altul si nu ziceau nimic deplasat, dovedeau ca cercetasele erau niste fantome invizibile in ochii lor.
"-Oare cand vom ajunge din nou acasa?" intreba Ramona trantindu-se pe canapeaua rosie, paralela cu cea pe care stateau cei doi.
In acel moment Bell rosi, gandindu-se ca nu poate sa faca nimic ca sa se intoarca inapoi in prezent.
"-Cel putin descoperim ceva interesant!" adauga aceasta surazand.
In acest timp, in care Bell si Ramona se cercetasera in priviri, cei doi iubiti se ridicara de pe canapeaua lor. Acestia ajunsera pana in mijlocul camerei si incepura sa converseze despre ceva important, deoarce aveau un ton din ce in ce mai soptit.
"-Crezi ca fei face fata duelului?" intreba fata, care era o astropufa blonda cu tenul deschis, si ochii albastri.
"-Ei bine, asa sper, doar nemernicul acela de Cruplud nu poate fi asa de bun!" raspunse baiatul, un soimean inalt si brunet.
Numele Cruplud facu inima cercetaselor sa bata din ce in ce mai tare, deoarece acest nume le are foarte cunoscut.
"-Chiar crezi ca se refera la Cap-de-mort?" intreba Ramona in soapta, vocea ei parca tremurand.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mier Mar 02, 2011 2:21 am

Bell clatina incet din cap.
"-Inca nu e Cap-de-Mort" sopti ea.
Ramona chicoti slab; sunetul paru aproape fantomatic in linistea deplina.
"-Tomas atunci" corecta aceasta.
Bell ridica incet din umeri; poate era viitorul lord al intunericului. Mai mult ca sigur asa era.
"-Dar oare cand e duelul?" murmura Ramona.
"-Acum?" sopti Bell, vazand cum cei doi se apropie de iesire.

Astropufa se ridica pe varfuri, iar tanarul o cuprinse in brate; paru o imbratisare de ramas-bun, iar in momentul in care buzele lor se atinsera, cercetasa stiu ca acesta avea sa fie ultimul lor sarut.
"-Eric..mi'e frica" murmura astropufa.
Baiatul o privi atent, lasandu'se cuprins de nemarginitul albastru ce se revarsa din ochii ei.
"-Sper sa fie" sopti el, incet.
Ii atinse fruntea ca de alabastru cu buzele dupa care pleca.

Cele doua ramasera singure; peisajul luminos disparu din fata lor, fiind inlocuit de un altul. Chiar nu stiai ce iti rezerva acea carte. Intr'un minut puteai fi intr'o lume feerica, a iubirii vesnice, iar in urmatorul puteai ajunge in cele mai negre timpuri ale istoriei magiei. Totul tinea de continutul acelei carti misterioase.
"-Oare mai dureaza mult?" se planse Ramona.
Bell zambi slab; nu stia ce putea sa faca pentru a se intoarce.
"-Sper ca nu" remarca ea.

[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Vin Mar 04, 2011 12:35 am

Decorul camerei se transforma din ce in ce mai repede. Peretii inceperi devenira din ce in ce mai negri, mai murdari si mai neingrijiti; pe jos se asternu un covor mare si rosu, care iti dadea impreseia ca a fost acoperit de sange, dar care totusi inviora si dadea putina culoare acestei camere infricosatoare. In coltul din dreapta, de langa usa, langa o masa mica, fabricata dintr-un lemn gros, statea o cercetasa.
Fata avea fata plina de lacrimi, iar pielea de desubtul ochilor ii era umda, putin albastruie si foarte lasata. Purta o pelerina neagra, care ii ajungea pana la varful picioarelor, si care ii parea extraordinar de mare.
Deodata ce Bell si Ramona patrunsera in camera, aceasta se intoarse si scoase un suspin adanc.
„-Din moment ce sunteti aici, veniti putin !” comandase cercetasa misterioasa, pe un ton aproape furios.
Bell, speriata si totusi mirata, se astepta ca cineva sa iasa de sub o pelerina invizibila, dar miraculos, nu se intampla nimic.
„-Daca nu ma puteti auzi, asta nu se intampla si in cazul vederii, stiu ca ma puteti vedea!” adauga cercetasa, ca si cum ar fi fost nebuna.
„-Te putem vedea!” sopti Ramona pe un ton cat mai calm. Aceasta simtea ceva familiar in aceasta persoana asa ca se apropie din ce in ce mai mult de ea.
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Vin Mar 04, 2011 2:02 am

Nu stia daca e o idee prea buna, insa se apropie.
"-Mai aproape" sopti fata.
Bell schimba o privire scurta cu Ramona; amandoua inghitira in sec si ajunsera in fata fetei.
"-Ma cunoasteti" remarca cercetasa.
Spre socul lui Bell, nu o cunostea.
"-Sigur?!" murmura ea.
Vocea ei paru hotarata; chiar folosise un ton poate prea dur.

Cercetasa isi dadu gluga pelerinei jos, dezvaluind un cap mic, balai, cu chipul alb.
"-Da" raspunse ea.
"-Sunt sefa cercetasilor; dar nu te stiu" murmura Bell.
Asta era adevarul. Mona ezita.
"-Asta pentru ca nu sunt din prezent..ci din viitor" sopti cercetasa.
"-Cum adica?" mormai Ramona.

Adevarul era ca incepuse sa'si piarda rabdarea. Vroia sa se intoarca la Hogwarts. Sau mai bine zis - la timpul real, de atunci. Cartea aceea parea ca se joaca dinadins cu ele.
"-Care e numele tau?" murmura Ramona.
O intrebare inteligenta.
"-Aria" sopti cercetasa. "Aria Bennet" continua aceasta, cu o voce hotarata.
Nu auzise in viata ei de acel nume..

[/center]
Sus In jos
Ramona Neardow
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Mar Mar 08, 2011 3:11 am

Ramona si Bell inca nu se trezisera din starea de uimire si nerabdare, care le inghetase complet. Totusi Bell, dandu-si seama ca ezitarea le-ar face sa piarda foartemult, se apropie de Aria, si spuse pe un ton rece, deoarece in minte incepu sa i se adune o siroaie de ganduri negre:

„-Ce trebuie sa ne comunici?”
„-Va avea loc un nou razboi intre lumea magica si incuiati!” zise Aria, stergandu-si fata de ultimele lacrimi.
„-Dar...ce am putea face noi?” adauga Ramona curioasa, vazand ca Bell patrunse din nou pe taramul gandurilor.

Aria scoase un mic chicotit, care iti ingheta sufletul. Acest sunet ascutit era ingrozitor din cale afara, deoarece era semnul ca ajutorul lor inevitabil.
„-Dragele mele, voi ar trebui sa va feriti, nu sa ajutati!” completa Aria, inca chicotind, intrerupand-o pe Ramona, care vroia sa mai adauge ceva.
Aceasta serie de cuvinte o inervasera si tulburasera foarte mult pe Ramona, si se pare ca si pe Bell, deoarece era foarte rosie la fata.

OOC:Scuze ca nu am mai postat de atata timp. Don't wanna see
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   Vin Mar 11, 2011 11:06 pm

Bell ramase socata. Cum adica sa nu faca nimic?
"-Esti constienta de ce spui?" intreba ea, incet.
Trebuia sa ramana calma.
"-Da" murmura fata. Parea atat de linistita.
"-Dar ce se va intampla?!" intreba Ramona.
Aria ii arunca o privire plina de ura.
"-V'am spus" mormai ea.

Incepea sa se enerveze din ce in ce mai tare.
"-Aria, nu poti sa ne spui asta si sa te astepti sa nu facem nimic" murmura Bell.
Tanara insa nu dadu semne de neliniste.
"-Va fi bine pana la urma?!" murmura Ramona.
"-Nu pot sa va spun asta" chicoti Aria.
"-Inceteaza!" ofta Bell.

Chiar simtea ca nu mai rezista; un razboi intre Incuiati si Vrajitori.
"-Cu siguranta Vrajitorii vor castiga" spuse Mona.
Tinea sa creada asta.
"-Da dar..vor fi victime" sopti Bell.
"-Nu trebuie sa va ganditi la asta" mormai Aria, dandu'si ochii peste cap.

[/center]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Necesitatea de a face ceva   

Sus In jos

Necesitatea de a face ceva
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Hogwarts :: Camera Necesitatii-
Mergi direct la:  

Forumgratuit.ro | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti blogul tau gratuit